A szervezet elsősorban azt kifogásolja, hogy az áfa-törvénymódosításával a távközlési számlák áfa-tartalmának csak 70 százalékát lehet majd levonni, a céges személygépkocsik üzemeltetéséhez kapcsolódó áfa-tartalom elszámolhatóságát pedig megvonják. Ezek a kezdeményezések nem csak a magyar vállalkozások versenyképességét rontják, hanem burkolt áremelést jelentenek - áll a közleményben.
A BKIK szerint az önkényes megfontolásokon alapuló számokat tartalmazó előterjesztések hátrányos helyzetbe hozzák a telefont és a gépkocsit használó vállalkozásokat. A kamara különösen érthetetlennek tartja, hogy a reprezentáció utáni áfa visszaigénylését is megakadályozza az a képviselői módosító javaslat, amelyet a BKIK tudomása szerint a kormány is támogat.
A közlemény szerint ez a gyakorlat ütközik az Európai Unió reprezentációs-költség elszámolási gyakorlatával is. A kamara nem ért egyet azzal a megoldással sem, hogy a módosítások a kormány által támogatott önálló képviselői indítványok formájában kerülnek az Országgyűlés elé. A BKIK szerint az előző kormány alatt kialakult gyakorlathoz hasonlóan a adótörvény-változtatásokkal így kikerülik az érdekegyeztetéseket, ami nem szolgálja a hatalom, a társadalom és a gazdaság szereplői között a kölcsönös bizalom és a párbeszéd kialakulását.
A BKIK az adótörvény-módosítások kapcsán ugyanakkor pozitívan értékeli a tételes egészségügyi hozzájárulás 1.050 forintos mérséklését, az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetését, a beruházások ösztönzését és a továbbképzés támogatását. A kamara hiányolja azonban a vállalkozói versenyképességet javító, és a kormányprogramban is szereplő ígéretek jogszabályi közvetítését, bár elismeri, hogy a költségvetés kiegyensúlyozása a gazdaság és a vállalkozók alapvető érdeke.
A kamarának sem tetszik az új adótörvény
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) szerint a jövő évi adótörvényekhez benyújtott egyéni képviselői indítványok rontják a vállalkozói versenyképességet - derül ki a szervezet közleményéből.