A miniszter kiemelte: a jövőben a tárca reményei szerint olyan technológiai, beruházási hitelprogram indul, amely a kis- és közepes cégek számára is elérhetővé teszi a hosszabb lejáratú kölcsönöket, emellett a hitelek pénzügyi kockázatait megosztja a kormányzat, a bankok, valamint a kis- és közepes cégek érdekvédelmi szervezetei között. Egyúttal tőkehelyzetük megerősítése érdekében a kis- és közepes vállalkozások körében növelni kell a kockázati tőketársaságok szerepét. A miniszter utalt arra, hogy a kormány segíteni fogja a kis cégek nagyobb társasággá összeolvadását is. A mikrohitelek szerepe a jövőben változik, azok egyfajta fejlesztési kölcsönként is működnek majd. A forgóeszközhitelezésben, a kis- és közepes cégek napi pénzügyi gondjainak megoldásában pedig egyre nagyobb szerep hárul a Széchenyi-kártyára.
Burány Sándor, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára elmondta: 2003. az adócsökkentés első igazi éve lesz, amikoris az szja-t tekintve mintegy 1-1,4 százalékkal csökken a lakosság átlagos adóterhelése. Ez számszerűsítve azt jelneti, hogyha a jövő évi várhatóan 18 ezer milliárd forintos hazai GDP-t vesszük alapul, akkor ennek 1-1,4 százaléka, azaz 180-200 milliárd forint az állampolgárok zsebében marad. A politikai államtitkár kitért arra, hogy a kis- és közepes cégek számára jelentős könnyítést jelent majd az egyszerűsített vállalkozói adó bevezetése, amely számos adónemet vált ki, ráadásul nagymértékben csökkenti a kis cégek adminisztrációs terheit.
Az államtitkár azt is kedvezőnek mondta, hogy 1.050 forinttal mérséklődik jövőre az egészségügyi hozzájárulás összege, a mostani havi 4.500 forintról 3.450 forintra. Burány Sándor kiemelte, a jövő évre szóló adótörvények előrevetítik a 2004-es adómérséklést is, nevezetesen azt, hogy a jövő évi szja-kulcsok közül 2004-ben a 20 százalékos adókulcs 18 százalékra, a 30 százalékos 26 százalékra, a 40 százalékos kulcs pedig 38 százalékra mérséklődik majd.
A kormány segíteni kívánja a kis cégeket
A kormány négyéves programja a jóléti rendszerváltást kívánja megvalósítani, ehhez illeszkedően jelölte ki a vállalkozásfejlesztési program fő kereteit - áll abban a levélben, amelyet Medgyessy Péter miniszterelnök intézett a Budapesten csütörtökön megrendezett kis- és középvállalkozás-fejlesztési konferencia résztvevőihez.