2p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A bruttó hazai termék (GDP) 4,5-5 százalékkal emelkedhet 2004-ben, illetve 2005-ben, amennyiben kedvezően változnak a világgazdasági folyamatok - mondta Akar László, a GKI Gazdaságkutató Rt. vezérigazgatója a gazdaságkutató 10 éves fennállása alkalmából szervezett konferencián.

Oblath Gábor, a Kopint-Datorg Rt. tudományos tanácsadója hangsúlyozta, hogy a hazai munkavállalói jövedelmek nem maradnak el lényegesen az EU átlagától, ám az ezeket terhelő elvonások rendkívül magasak. Figyelmeztetett: a bruttó bérek további gyors felzárkóztatása csökkentheti a hivatalos foglalkoztatottságot, illetve a munkajövedelmeket.

Petschnig Mária Zita az antiinflációs politika korlátaira hívta fel a figyelmet. Elmondta: a gazdaságpolitika több területen közvetlenül nem tud hatni az infláció alakulására. Ide sorolta az importált inflációt, a következő években is fennmaradó korrekciós inflációt, illetve a szezonáras termékek árainak hatását. A kutató elismerte, hogy a jegybanki inflációs célkövető rendszer meghirdetése eddig sikeresnek tűnt, mivel a tavaly év végi és az ez decemberi infláció is várhatóan bent lesz a jegybanki sávban.

Hozzátette azonban, hogy ebben elsősorban az olajárak csökkenésének, az euró erősödésének, illetve a dekonjunktúra miatti élelmiszerár-esésnek volt szerepe. Ezt igazolja az, hogy a maginfláció nem tudott olyan mértékben csökkeni, mint az átlagos infláció. Petschnig Mária Zita hangsúlyozta, hogy az infláció letörését csak fegyelmezett fiskális és jövedelempolitikával lehet elérni, aminek - mint mondta - éppen az ellenkezőjére volt példa az előző néhány évben.

A kutató felhívta a figyelmet, hogy a keresletélénkítés miatt a Monetáris Tanács is úgy véli, nem tartható a jövő évi inflációs cél. Dilemmának nevezte, hogy a jegybank hitelességének megtartása mellett hogyan lehet a legkisebb növekedési áldozatot vállalni.

Oblath Gábor elismerte, hogy a hazai bruttó bérszint lemarad az európai uniós átlagtól, ám hangsúlyozta, hogy statisztikailag a bruttó bérek nem összehasonlíthatóak. Hozzátette: a munkavállalói jövedelmek nagyjából ugyanazon a szinten áll, mint Magyarország egy főre eső GDP-je.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!