3p

Mi a Magyar Péter-jelenség titka?
Mennyiben más Magyar Péter, mint Orbán Viktor?
Mennyi voksot szerezhet a Tisza Párt, kitől vehet el szavazatokat?
Online Klasszis Klubtalálkozó élőben Somogyi Zoltánnal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a Political Capital szociológus társalapítójától!

2024. május 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Várhatóan jelentősen tovább javítja a közép-európai EU-gazdaságok, köztük Magyarország külső fizetési egyenlegét az olcsó olaj - jósolták csütörtöki helyzetértékelésükben londoni pénzügyi elemzők.

A Morgan Stanley bankcsoport közölte: modellszámításokkal alátámasztott becslése szerint 10 százaléknyi olajárcsökkenés a vizsgált országok hazai össztermékének (GDP) 0,15 százaléka és 0,3 százaléka közötti mértékben javítja e gazdaságok külső fizetési pozícióit.

A ház számításai szerint a 0,15 százalékos GDP-arányos folyómérleg-javulás Romániára, a 0,3 százalékos egyenlegjavulás Magyarországra, Lengyelországra és Csehországra mutatható ki.

Jóllehet a térségi gazdaságokban a hazai fogyasztás - és így az import - normalizálódása a folyómérleg-egyenlegek ciklikus romlása felé hat, ezzel együtt is azonban a régió külső fizetési pozíciójának meghatározó tényezője az olajár, és ez biztosítja, hogy e gazdaságok zömében az idén is többlettel vagy egyensúlyban zárnak a folyómérlegek - jósolják a Morgan Stanley londoni elemzői.

A ház csütörtöki előrejelzése szerint Magyarországon 2015 végén 5 százalékos, Csehországban 1,2 százalékos GDP-arányos folyómérleg-többlet várható. A cég Romániában egyensúlyos folyómérleget vár az idén, és csak Lengyelországban valószínűsít kismértékű, 0,5 százalékos hiányt, hangsúlyozva, hogy e csekély lengyel deficit is könnyedén finanszírozható lesz.

Más nagy londoni házak várakozása szerint az olajárak várhatóan az évtized végéig sem emelkednek jelentősen.

A Capital Economics gazdasági-pénzügyi elemzőház új előrejelzése szerint a globális alaptípusnak tekintett Brent olajfajta hordónkénti ára középtávon - éppen a jelenlegi alacsony árakból eredő, kínálati oldali kapacitásszűkítés miatt - várhatóan fokozatosan emelkedni fog, a ház szerint azonban egyhamar biztosan nem jut a korábbi 100 dolláros árfolyamszintek közelébe.

Az elmúlt két hétben tapasztalt áremelkedés elsődleges oka a művelésből kivont kutak számának jelentős emelkedése volt, és az, hogy a nagy olajipari vállalatok sorra jelentették be kitermelési beruházásaik visszafogását az alacsony olajárak miatt. Az egyik legnagyobb amerikai palaolaj-kitermelő cég, az Apache például bejelentette, hogy az év végéig 70 százalékkal csökkenti működő kitermelő egységeinek számát - hangsúlyozzák a Capital Economics londoni elemzői.

A ház szerint azonban várhatóan megakadályozza az olajárak hirtelen megugrását a jelentős amerikai tartalék, és az, hogy az amerikai palaolaj-kitermelő cégek gyorsan ismét fel tudják futtatni termelésüket növekvő igények esetén.

Mindezek alapján a Capital Economics elemzői azt jósolják, hogy a Brent hordónkénti árfolyama az évtized végén is csak 70 dollár lesz.

A Brent hordója áprilisi teljesítésre 58 dollár környékén mozgott az Intercontinental Exchange (ICE) csütörtöki londoni kereskedésében.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!