5p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Két-három év múlva tömegesen száz dollár alá csökkenhet a vezetékes internet és a mobiltelefonok által használt frekvenciatartományok közötti "átjárást" lehetővé tevő, úgynevezett femtocellás berendezések ára - hangzott el a közelmúltban egy konferencián Budapesten. Ekkortól a mobilszolgáltatók is komolyan elkezdhetnek foglalkozni a telefonálási és internetezési szokásokat átalakító készülékek forgalmazásával. Az üzleti modellek azonban még nem egészen tiszták.

Nagy lehetőség (Mfor-montázs)

Magyarországon tavaly alakították ki a szolgáltatók azokat a mobilinternet-tarifákat, amelyek már versenyképesek a vezetékes - ADSL és kábeles - megoldások áraival. A valódi 3G és HSDPA szolgáltatás azonban egyelőre csak a nagyobb városokban elérhető, az információtechnológiai szaklapok tesztjei szerint van még mit tökéletesíteni a rendszeren: a letöltési sebesség időnként nagyon lecsökken, sőt, van hogy a hálózat rendszeresen "ledobja" a felhasználót. Bár a szolgáltatók rendszeresen adtak hírt fejlesztéseikről, a szélessávú mobilinternet jórészt csak a megyeszékhelyeken elérhető. A hálózatfejlesztés ugyanis rengeteg pénzbe kerül: használható szolgáltatáshoz nagyon sok antennát kell telepíteni.

Vizsgálgatják a mobilcégek

Szakmai körökben éppen ezért kezdenek az utóbbi időben kiemelt figyelmet fordítani az "alternatív" lehetőségekre. Az egyik ilyen módszer az úgynevezett "femtocellák" kialakítása egy erre szolgáló berendezés segítségével. A készülékek "leutánozzák" a mobiltornyokat, mégpedig úgy, hogy ugyanolyan adóvevőként viselkednek, mint a nagy testvéreik. A miniatűr tornyok által keltett hullámok kiválóan lefednek egy lakásnyi területet, az adatáramlás biztosítására pedig az otthoni vezetékes internetet használják. (A mobiltornyok alatt is szélessávú internetvezetékek vannak.)

Bár a berendezések már léteznek, a mobilcégek eddig csak messziről, stratégiai elemzések szintjén szemlélték az új eszköz esetleges térhódításának lehetőségeit. Egyelőre ugyanis nem egészen tisztázott, hogyan lehetne üzleti modellt építeni a berendezések használatára. Például azt sem lehet még tudni, hogy ha valaki a mobiltelefonján vagy laptop-hoz csatlakoztatott mobilinternet-modemén kersztül csatlakozik fel az otthoni antennára, külön díjat kell-e fizetnie a vezetékes szolgáltatónak és a mobilszolgáltatónak is. A közelmúltban Budapesten megrendezett konferencián lehetséges megoldásként felvetődött, hogy a mobilszolgáltatók akár vezetékes szolgáltatóvá is válhatnak - vagy fordítva.

A mobil szélessáv terjedésében érintett cégeket összefogó UMTS Forum konferenciáján viszont az is elhangzott, hogy még egy darabig várni kell az eszközök tömeges elterjedésére. Kevin Findley, a PriceWaterhouseCoopers tanácsadócég angliai elemzője előadásában azt mondta, hogy akkor várható áttörés a femtocellás készülékek alkalmazásában, ha az áruk tartósan átlag száz dollár alá (körülbelül 17000 forint) alá süllyed.

Van ahol már használják

Korábban a Vodafone vezérigazgatója ennél optimistább volt. A Wall Street Journal adott hírt arról, hogy Arun Sarin, a világcég főnöke szerint 2008. közepén már ők is piacra dobhatják a berendezéseket. A Vodafone egyébként is épít a kis készülékben testet öltő fix-mobil összeolvadásra: terveik szerint 2010 végére a vállalat bevételeinek tíz százalékát adja majd az úgynevezett "új generációs" szolgáltatásokból származó haszon.

A Wall Street Journal egy nemzetközi felmérésre hivatkozva azt is közölte, hogy 2012-re már  150 millió ügyfelet fognak kiszolgálni a femtocellák.

Amerikában mindenesetre már van olyan szolgáltató, amelyik felvállalta a termék forgalmazását: a Sprint-Nextel ügyfelei juthatnak hozzá femtocellás készülékhez, így otthonukban, vagy az irodában a mobiltelefonok automatikusan a "saját" antennára csatlakozhatnak. Az ilyen módon saját internetkapcsolatot használó berendezéseken mobiltelefonon keresztül - havidíj ellenében - lehetőség van percdíj nélküli telefonálásra is. Mivel a beszédhang végülis a vezetékes interneten keresztül továbbítódik, nincs nagy különbség a népszerű Skype nettelefonszoftver és a mobilos internettelefon között. A berendezés használatának további előnye, hogy nagyobb térerőt biztosít a lakásban, így például a mobilinternetről való "leszakadozástól" sem kell tartaniuk a felhasználóknak.

Kiszorul a wi-fi?

A mobiltelefonok és a nem drága 3G, hanem jórészt az ingyenességével hódító wi-fi-internet összekapcsolására már korábban is voltak próbálkozások. A T-Mobile például ilyen szolgáltatást vezetett be Amerikában. Náluk csomagban lehet kapni a vezetéknélküli internetezésre használható wi-fi berendezéseket, és a hagyományos mobilhálózaton kívül a wi-fi-hez is csatlakozni képes telefonokat. A technológia térnyerését ugyanakkor pont ez hátráltathatja: csak kevés olyan készülék van, amely mind a hagyományos mobiltelefonhálózatra, mind a wi-fi-re csatlakozik.

Itthon a tavalyi évben a Pantel kísérletezett hasonlóval: A PanTel és a Wiera közös szolgáltatását használva vezetékes telefonszámmal kezdeményezhettek hívásokat azok a felhasználók, akik egy vezetéknélküli internetpont (wi-fi hotspot) közelében tartózkodtak. Itt is szükség volt azonban olyan telefonkészülékre, amely a kis hatósugarú wi-fi-re csatlakozik.

Az otthonról történő ingyenes telefonálás lehetősége egyébként már egy ideje foglalkoztatja a mobilcégeket is, akiknek egyre nagyobb konkurenciát jelent az otthoni internetes beszélgetések térhódítása. Európában a mobilozók 30-40 százaléka lakásából indítja a hívásokat, tehát van piac, amit akár el is veszthetnek a mobilcégek, ha nem lépnek időben.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!