Magyarországon tavaly alakították ki a szolgáltatók azokat a mobilinternet-tarifákat, amelyek már versenyképesek a vezetékes - ADSL és kábeles - megoldások áraival. A valódi 3G és HSDPA szolgáltatás azonban egyelőre csak a nagyobb városokban elérhető, az információtechnológiai szaklapok tesztjei szerint van még mit tökéletesíteni a rendszeren: a letöltési sebesség időnként nagyon lecsökken, sőt, van hogy a hálózat rendszeresen "ledobja" a felhasználót. Bár a szolgáltatók rendszeresen adtak hírt fejlesztéseikről, a szélessávú mobilinternet jórészt csak a megyeszékhelyeken elérhető. A hálózatfejlesztés ugyanis rengeteg pénzbe kerül: használható szolgáltatáshoz nagyon sok antennát kell telepíteni.
Vizsgálgatják a mobilcégek
Szakmai körökben éppen ezért kezdenek az utóbbi időben kiemelt figyelmet fordítani az "alternatív" lehetőségekre. Az egyik ilyen módszer az úgynevezett "femtocellák" kialakítása egy erre szolgáló berendezés segítségével. A készülékek "leutánozzák" a mobiltornyokat, mégpedig úgy, hogy ugyanolyan adóvevőként viselkednek, mint a nagy testvéreik. A miniatűr tornyok által keltett hullámok kiválóan lefednek egy lakásnyi területet, az adatáramlás biztosítására pedig az otthoni vezetékes internetet használják. (A mobiltornyok alatt is szélessávú internetvezetékek vannak.)
Bár a berendezések már léteznek, a mobilcégek eddig csak messziről, stratégiai elemzések szintjén szemlélték az új eszköz esetleges térhódításának lehetőségeit. Egyelőre ugyanis nem egészen tisztázott, hogyan lehetne üzleti modellt építeni a berendezések használatára. Például azt sem lehet még tudni, hogy ha valaki a mobiltelefonján vagy laptop-hoz csatlakoztatott mobilinternet-modemén kersztül csatlakozik fel az otthoni antennára, külön díjat kell-e fizetnie a vezetékes szolgáltatónak és a mobilszolgáltatónak is. A közelmúltban Budapesten megrendezett konferencián lehetséges megoldásként felvetődött, hogy a mobilszolgáltatók akár vezetékes szolgáltatóvá is válhatnak - vagy fordítva.
A mobil szélessáv terjedésében érintett cégeket összefogó UMTS Forum konferenciáján viszont az is elhangzott, hogy még egy darabig várni kell az eszközök tömeges elterjedésére. Kevin Findley, a PriceWaterhouseCoopers tanácsadócég angliai elemzője előadásában azt mondta, hogy akkor várható áttörés a femtocellás készülékek alkalmazásában, ha az áruk tartósan átlag száz dollár alá (körülbelül 17000 forint) alá süllyed.
Van ahol már használják
Korábban a Vodafone vezérigazgatója ennél optimistább volt. A Wall Street Journal adott hírt arról, hogy Arun Sarin, a világcég főnöke szerint 2008. közepén már ők is piacra dobhatják a berendezéseket. A Vodafone egyébként is épít a kis készülékben testet öltő fix-mobil összeolvadásra: terveik szerint 2010 végére a vállalat bevételeinek tíz százalékát adja majd az úgynevezett "új generációs" szolgáltatásokból származó haszon.
A Wall Street Journal egy nemzetközi felmérésre hivatkozva azt is közölte, hogy 2012-re már 150 millió ügyfelet fognak kiszolgálni a femtocellák.
Amerikában mindenesetre már van olyan szolgáltató, amelyik felvállalta a termék forgalmazását: a Sprint-Nextel ügyfelei juthatnak hozzá femtocellás készülékhez, így otthonukban, vagy az irodában a mobiltelefonok automatikusan a "saját" antennára csatlakozhatnak. Az ilyen módon saját internetkapcsolatot használó berendezéseken mobiltelefonon keresztül - havidíj ellenében - lehetőség van percdíj nélküli telefonálásra is. Mivel a beszédhang végülis a vezetékes interneten keresztül továbbítódik, nincs nagy különbség a népszerű Skype nettelefonszoftver és a mobilos internettelefon között. A berendezés használatának további előnye, hogy nagyobb térerőt biztosít a lakásban, így például a mobilinternetről való "leszakadozástól" sem kell tartaniuk a felhasználóknak.
Kiszorul a wi-fi?
A mobiltelefonok és a nem drága 3G, hanem jórészt az ingyenességével hódító wi-fi-internet összekapcsolására már korábban is voltak próbálkozások. A T-Mobile például ilyen szolgáltatást vezetett be Amerikában. Náluk csomagban lehet kapni a vezetéknélküli internetezésre használható wi-fi berendezéseket, és a hagyományos mobilhálózaton kívül a wi-fi-hez is csatlakozni képes telefonokat. A technológia térnyerését ugyanakkor pont ez hátráltathatja: csak kevés olyan készülék van, amely mind a hagyományos mobiltelefonhálózatra, mind a wi-fi-re csatlakozik.
Itthon a tavalyi évben a Pantel kísérletezett hasonlóval: A PanTel és a Wiera közös szolgáltatását használva vezetékes telefonszámmal kezdeményezhettek hívásokat azok a felhasználók, akik egy vezetéknélküli internetpont (wi-fi hotspot) közelében tartózkodtak. Itt is szükség volt azonban olyan telefonkészülékre, amely a kis hatósugarú wi-fi-re csatlakozik.
Az otthonról történő ingyenes telefonálás lehetősége egyébként már egy ideje foglalkoztatja a mobilcégeket is, akiknek egyre nagyobb konkurenciát jelent az otthoni internetes beszélgetések térhódítása. Európában a mobilozók 30-40 százaléka lakásából indítja a hívásokat, tehát van piac, amit akár el is veszthetnek a mobilcégek, ha nem lépnek időben.
L. Nagy Gábor