Az elmúlt hónapokban sok szó esett pénzügyi válságokról, a nemzetközi pénzpiacon bekövetkező fordulatról, a pénzpiac megbillenésének lehetőségéről és Magyarországra nézve káros következményeiről. Ezeket a "fordulatokat" nehéz prognosztizálni, és a leírt folyamatokat nem is mindig egyszerű megragadni egyetlen mutatóval. Vannak azonban olyan számok, amelyek jelzik a kedvezőtlen változásokat, például az egyensúlyi mutatók. A Menedzsment Fórum oldalain már korábban is bemutatott államháztartási és fizetési mérleg hiány után most a külfölddel szembeni adósságállomány növekedésére hívjuk fel a figyelmet.
Hazánkban a külföldi adósság az elmúlt három évben ismét emelkedett, és 2005-ben megközelítettük az 1995-ös szintet. A kilencvenes évek közepén a GDP közel 80 százalékát kitevő adósság az ezredfordulóra 60 százalék alá csökkent, majd az új évezredben emelkedő trendet követve ismét 80 százalék közelébe emelkedett.
A gazdaság szereplői szerint a felbontásban látható, hogy a külfölddel szembeni adósságállomány növekedése az államháztartáshoz és a háztartásokhoz köthető. Bár utóbbi szereplő az alább közölt statisztikából hiányzik, hiszen nem jelenik meg közvetlenül a pénzpiacokon, az egyéb monetáris intézmények (kereskedelmi bankok) adatai viszont jól mutatják a háztartások növekvő devizaéhségét.
A külföldi befektetők körében kiemelt figyelmet érdemlő külső adósságállomány növekedését tehát az állam bővülő forrásigénye mellett a háztartások devizahitel-felvétele magyarázza. A lakosság tartozásainak emelkedésében egyre nagyobb szerepet játszik a külföldi pénzben felvett hitelösszeg növekedése, ami ráadásul hosszabb lejáratú ingatlanhitelekhez köthető.
Az államháztartás finanszírozási igényének csökkentésén túl a jövőben a háztartások pénzügyi egyensúlyának helyrebillenése is kívánatos lenne. Mindezt elsősorban a megtakarítások ösztönzésével lehetne elérni. A kormány által "lebegtetett" gyengébb árfolyam a jelen helyzetben - a magas külföldi deviza kitettség miatt - növekvő terheket róna mind a háztartásokra, mind az államháztartásra.
Ecostat Gazdaságelemző és Informatikai Intézet