Hederics István közölte: péntektől számítva 15 napon belül van arra lehetőség, hogy a dolgozók és a cég vezetése megállapodásra jusson az elbocsátások részleteiről. Ha a konzultációs időszak netán eredménytelenül, megállapodás nélkül ér véget, a munkáltató akkor is megkezdheti az elbocsátásokat, de a szakszervezeti vezető szerint mindkét fél megállapodásra törekszik.
Az elbocsátásban leginkább érintett nagykanizsai gyár dolgozóinak kollektív szerződése "az átlag magyarországi viszonyokhoz képest korrekt és tisztességes végkielégítést biztosít" - fűzte hozzá Hederics István. A szerződés ugyanis pontosan és precízen szabályozza a csoportos létszámleépítés minden kérdését.
Egy példával illusztrálva elmondta, választási lehetősége is van a dolgozóknak. Egy 57 éves munkavállalójuk, aki már legalább 25 éve törzsgárda tagja a nagykanizsai gyárnak, az alapesetben járó hét hónapon felül még nyolc hónapnyi végkielégítésre jogosult.
A cég a GE-nél munkaviszonyban töltött minden év után kilenc napra jutó átlagkeresetet fizet leépítéskor, tehát egy 35 éve itt dolgozó szakember 315 munkanap, azaz több mint 14 hónap átlagkereset kifizetését is választhatja.
Hederics István elmondta, hogy a csoportos létszámleépítés esetén 140 nap, vagyis 4,5 hónap felmondási ideje van a dolgozóknak, de ezt nem kell letölteniük. A felmondás előtt pedig további egy hónap türelmi időt is kapnak a munkavállalók, ami alatt már szintén nem kell dolgozniuk.
A nagykanizsai munkavállalók számára mindezeken felül a végkielégítés idején is utalják az önkéntes kölcsönös biztosítópénztárba fizetett, a kereset három százalékát jelentő juttatást. Az újbóli elhelyezkedést pedig egy szakértői csapat is segíti majd, erről szintén a kollektív szerződés rendelkezik.
A szakszervezeti vezető közölte: a dél-zalai városban legfeljebb 227 dolgozót érintő leépítés tényét az üzemi tanáccsal és a szakszervezettel is közölte a GE, amely megtette a bejelentést a munkaügyi központnak is.
A GE Consumer and Industrial üzletága a múlt héten jelentette be, hogy európai fényforrás üzletága versenyképességének fenntartása érdekében magyarországi termelését átszervezi. Az átszervezés a vállalat kilenc magyarországi telephelye közül nyolcat érint: a budapesti, a kisvárdai, a nagykanizsai és a váci fényforrásgyárban, a hajdúböszörményi és a zalaegerszegi alkatrészgyárában, valamint budapesti gépgyárában csökkentik a termelést. A vállalat tervezi emellett, hogy bezárja, a 98 embert foglalkoztató győri gépgyárát.