Norvégia a nők vezető szerepét legjobban elismerő ország, mert ott a nagyvállalati igazgató tanácsok 22 százalékát a gyengébb nem képviselői adják. Svédországban 20 százalékos az arányuk, Finnországban 14 százalék. A szakemberek szerint jellemzően északról délre haladva változik a kép: jól illusztrálja ezt Olaszország, ahol a női IT-tagok részaránya mindössze 2 százalék az ország csúcsvállalatait tekintve. Nem ismerték még fel a női munkaerő vezetői képességét Spanyolországban és Belgiumban sem, ahol a nevezett arány 3 százalék.
Kilóg a földrajzi determinációból Dánia, mert skandináv kötődése dacára a nők itt a vállalatok vezetőtanácsaiban a legnagyobb cégeknél 4 százalékkal, azaz jóval az európai átlag alatt reprezentálják magukat. A női arány Németországban és Nagy-Britanniában 10 százalék, Franciaországban 6 százalék. Ez utóbbi országokban azonban jellemzően a személyzeti igazgatók között sok a nő, a franciáknál például 43-ból 10.
Az igazgatói szinteken Európában leginkább elnőiesedett területek a kiskereskedelem(12 százalékos női arány), míg az élelmiszeriparban csak 4 százalék, az acéliparban 1 százalékban találni női igazgatókat. Vannak pozitív példák is, állapítja meg az EPWN felmérése, így egyes vállalatoknál szabályosan hatalomátvételre készülhetnek a nők. Ilyen például a Deutsche Post vagy a Deutsche Bank, ahol az igazgatói tanácstagi rangban lévők között 30 százalékos a nők aránya.
(Menedzsment Fórum)
Kapcsolódó anyagok
Magyar női topvezetők: ingatagabb a pozíciójuk
Kellenek a női vezetők? Kellenek a női vezetők!
Száz női topmenedzser, de csak egy vezérigazgató
A legnagyobb cégek vezetésében csupán nyolc százalék a nő
A kétszáz vezető európai vállalat igazgató tanácsában 8 százalék volt idén tavasszal a nők részaránya - állapította meg a Nők Európai Szakmai Szervezete (EPWN) felmérése.