A 15 ezernek munkát adó vámügynökségektől hasonlóan százakat bocsátottak el. A megmaradókat tanfolyamokkal segítik az új követelményeknek való megfelelésben. A Magyar Vámügyi Szövetséghez tartozó cégek megbízásainak jó része elolvadt, és számos középvállalatnak sikerült leküzdenie magát kisvállalattá. Problémát jelent, hogy jelenleg megbecsülni sem lehet, mekkora lesz a forgalom majd a jövőben. Az menthetné meg a szakmát, ha hozzánk is betelepülnének a multik európai elosztó központjai.
Az elbocsátottak az esetek többségében azt a lehetőséget kapták meg, hogy olyan, főként keleti megyékbe költözzenek, ahol a megnövekedett munka miatt tárt karokkal várják a képzett szakembereket. Csekély számban vállalkoztak azonban erre a vámszakmában dolgozók, sokan jelezték, a családi életet nem tudják a távoli munkával összeegyeztetni.
A megyei munkaügyi központok és a szakszervezet bevonásával hat munkába helyezést elősegítő bizottságot hozott létre a pénzügyőrség. A testületeken kívülre kerülőknek csoportos tájékoztatókat, elhelyezkedést és a vállalkozás beindítását segítő tréningeket szerveztek, melyek egyenként 1-1 millió forintot kaptak a költségeikre.
A vagyonvédelmi cégeknél jó eséllyel helyezkedhetnek el a jól képzett, most leszerelő vámosok. Számos pénzügyi cég, biztosító társaság jelezte, hogy szükségük lenne a vámosoktól leszerelt szakemberekre, írja a Világgazdaság.
A magáncégekben reménykednek az elbocsátott vámosok
A vám- és pénzügyőrségtől a drasztikusan csökkenő feladatok miatt több mint 800 dolgozónak kellett távoznia a kormány megszorító intézkedései nyomán, írja a Világgazdaság.