
Ma ugyanis az E.ON uralja a hazai gáz-nagykereskedelem közel kétharmadát, miután a Mol Nyrt.-től nemrég megvette annak földgáztároló és -ellátó társaságait. Ha tehát újabb gázvásárlási lehetőségre tesz szert, azzal elvben a hazai beszerzési források számát növeli.
A keddi két Gazprom-E.ON-szerződésből az első a ma érvényes, 2020-ban lejáró megállapodást váltja fel, s 15 éven át változatlanul évi 20 milliárd köbméter gáz importját rögzíti a Közép-Európát átszelő vezetékeken keresztül. A másik, 2010-ben hatályba lépő szerződés szerint az E.ON évi 4 milliárd köbmétert kaphat huszonhat éven át, de ehhez még le kell fektetni a Balti-tenger alatt az észak-európai gázvezetéket (NEGP). A főberuházó Gazprom mellett a projektben az E.On és a német BASF vesz részt.
Emlékezetes, hogy az E.ON a 10,5 milliárd dolláros NEGP-be történő beszállásáért cserébe három magyarországi érdekeltségéből engedett át a Gazpromnak kisebbségi hányadokat. A tranzakciók még folyamatban vannak. A Világgazdaság információi szerint lezárulásuk után újratárgyalják Magyarország hosszú távú gázimport-szerződését. A megállapodás, amely 2015-ben járna le, évi mintegy 10 milliárd köbméter gáz vásárlását rögzíti, 85 százalékos kötelező átvétellel.