3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyelőre kevés érzékelhető lehetőséget jelent a hazai feltörekvő középvállalatok (FKV) számára az Európai Unió által létrehozott, kifejezetten a kis- és közepes vállalatokat (KKV) célzó intézkedéscsomag, a Small Business Act - közölte hétfőn a Deloitte Zrt. az MTI-vel. A kutatás és fejlesztési (K+F) adókedvezményekkel és a K+F tevékenység megítélésével kapcsolatos bizonytalanságok miatt sok vállalkozás a meglévő kedvezményekkel sem él.

Márkus Csaba, a Deloitte Zrt. Kutatás-fejlesztési és Állami támogatások üzletágának igazgatója szerint a kutatás-fejlesztés területén további intézkedésekre van szükség a szektor versenyképességének növeléséhez. A Small Business Act intézkedéscsomag azzal ösztönzi a KKV-kat kutatási ráfordításaik növelésére, hogy egyszerűsíti a tagállamokra vonatkozó állami támogatási szabályokat és támogatja a KKV-k kutatási és innovációs kompetenciáinak fejlesztését, de ennek hatása egyelőre korlátozott a kis-, illetve feltörekvő középvállalatokra - jelentette ki az igazgató a közlemény szerint.

Bagdi Lajos, a Deloitte Zrt. Adóosztályának menedzsere úgy látja: segítséget jelentene a KKV szektor vállalatainak a K+F vonatkozású jogszabályok értelmezéséből eredő bizonytalanságok csökkentése. A tapasztalatok ugyanis azt mutatják, a vállalatok számára gyakran nem egyértelmű, hogy mi minősül kutatás-fejlesztésnek, ezért nem is élnek az adókedvezményekkel, vagy épp fordítva, jogosulatlanul veszik igénybe azt.

A közlemény szerint a jogi bizonytalanságok csökkentésére megoldást jelenthetne egy olyan előminősítéses rendszer, amelyben a K+F projektek kapcsán felmerülő kérdésekkel a cég előzetesen egy illetékes hivatalhoz, hatósághoz fordulhatna, amelynek meghatározott időn belül egyértelmű visszajelzést, állásfoglalást kellene kiadnia a bizonytalanságokra. Ez jelentősen csökkentené a vállalkozások kockázatait, a kedvezmények hibás alkalmazásának veszélyét, valamint növelné a kimutatott K+F nagyságát.

Az uniós törekvések hazai jogi átültetése során célszerű lenne nagyobb hangsúlyt fektetni az adórendszerbe beépített ösztönző elemekre. A folyamat során azonban figyelmet kell fordítani az Európai Bizottság ajánlásainak, valamint a tiltott állami támogatásokra vonatkozó rendelkezések betartására.

Jelenleg a magyarországi adórendszerben a kis- és középvállalatok a nagyvállalatoknak nyújtott lehetőségeken felül mindössze egyetlen KKV-szektorspecifikus kedvezményt tudnak igénybe venni K+F tevékenységük után. Amennyiben egy KKV szoftverfejlesztőt foglalkoztat, az ilyen jellegű bérköltségeinek 25 százalékát leírhatja adójából. Bagdi Lajos hozzáteszi, célszerű lenne, ha a támogatást nem csak a technológiai szektor vállalatai vehetnék igénybe, hiszen a más iparágakban K+F tevékenységet végző KKV-k számára is fontos lenne az ösztönzés.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!