Közép- és Kelet Európában kiemelkedően magas - 66 százalék - azoknak az aránya, akik pénzüket nem fektették egyik befektetési típusba sem. A megkérdezettek közül a legtöbben - a válaszadók 19 százaléka - itt is rövid lejáratú betétekbe invesztáltak.
Magyarországon a helyzet hasonló képet mutat: a befektetéssel egyáltalán nem rendelkezők aránya eléri a 72 százalékot. Ezt követik a rövid lejáratú betétekbe invesztálók 10 százalékkal, bár az ezt a megtakarítási formát választók aránya közel felére esett vissza a tavalyi év őszéhez képest, amikor 18 százalékot ért el. A pénzüket rövid lejáratú betétekbe fektetők aránya idén közel azonos a 2003 tavaszán mért értékkel. A második helyet a megtakarítási formaként életbiztosítást választók foglalják el 7 százalékkal.
A legkedveltebb befektetési formák nem sokban térnek el a gyakorlattól. Az Egyesült Államokban tíz megkérdezett közül három preferálná a tőzsdei értékpapírokat, részvényeket, részvényalapú befektetési alapokat, amennyiben lehetősége lenne 50.000 dollárt a különböző befektetési típusok között felosztani. Nyugat-Európában ezeknek a tőzsdei értékpapíroknak a kedveltsége ettől messze elmarad, csupán 13 százalékot tesz ki. Itt továbbra is a biztonságos rövid lejáratú betétekbe fektetnének leginkább a megkérdezettek. Közép- és Kelet-Európában némileg magasabb arányt (11 százalék) mutat a kötvények kedveltsége a többi vizsgált régióhoz képest.
A megtakarításokra vonatkozó várakozásokról elmondható, hogy a többség mindhárom régióban fenn kívánja tartani az elmúlt 12 hónapra jellemző megtakarításainak összegét. Az Egyesült Államokban legmagasabb azoknak az aránya, akik úgy gondolják, hogy valamivel többet (28 százalék), illetve sokkal többet 12 százalékot fognak megtakarítani, mint az előző 12 hónapban.
Tunyogi Henrik
A magyarok félnek a rizikós befektetésektől
Európában, így hazánkban is befektetési kérdésekben óvatosabbak az emberek, mint az USA-ban, derül ki GfK Custom Research és a Wall Street Journal Europe felméréséből.