A három évvel ezelőttihez képest megtriplázódott a vállalategyesülések és felvásárlások értéke a régióban - állapítja meg a PwC legfrissebb jelentésében. A hazai piac nagyságát az elmúlt évi tranzakciók alapján a könyvvizsgáló cég 9,8 milliárd dollárra becsüli, ami mintegy duplája az egy évvel azelőttinek.
Az ügyletek száma Magyarországon a jelentős értékbeli növekedés ellenére visszaesett. Miközben 2005-ben még 231 nyilvános belföldi tranzakciót zártak le, az elmúlt évben már csak 168-at. A felvásárlási piac bővülése azzal magyarázható, hogy sok úgynevezett megaüzletet (százmillió dollár feletti tranzakciók) kötöttek tavaly. Az átlagos hazai tranzakció mérete elérte a 89 millió dollárt, ami messze meghaladta a régiós átlagértéket.
Nem aktívak a magyar cégek
A tranzakciók számának csökkenése a jelentés készítői szerint főképp a hazai vállalati szegmens alacsony aktivitásának tudható be. "A magyar cégek jellemzően konszolidálják helyzetüket, ami nem a legmegfelelőbb pillanat a felvásárlásra. Nem lenne szerencsés mindezt csupán a makrogazdaság számlájára írni, de nyilván létezik ilyen összefüggés" - mondta az mfor.hu kérdésére Margaret Dezse, a PwC vállalati pénzügyi tanácsadási cégtársa.
Ezzel szemben a hazai cégek legnagyobbjai a környező országokban tovább folytatták a terjeszkedést: az OTP négy felvásárlást hajtott végre Magyarországon kívül. A régiós expanzió terén hazánk mind értékben, mind az ügyletek száma tekintetében a vizsgált 11 országon belül az élmezőnybe került. A kihelyezett tőke értéke elérte a kétmilliárd dollárt.
Vitte a pálmát a Mol-E.ON üzlet
Az iparágakat tekintve a felvásárlások kereszttüzébe a szolgáltatások, az IT-szektor, a gyógyszer- és vegyipar, illetve az energiaipar került. Csak néhány példát kiemelve, az elmúlt évben lett a Graphisoft többségi tulajdonosa a Nemetschek, de a Taverna csoport és a Danubius Szálloda és Gyógyüdülő Nyrt. is más kézbe került.
A legnagyobb értékű felvásárlás 2006-ban Magyarországon a Mol Földgázellátó Nyrt. száz százalékos üzletrészének a megszerzése volt: az E.ON Ruhrgas International 1351 millió dollárt fizetett az üzletrészért. Ezt követte az 1340 millió dollár értékű Borsodchem-üzlet és az a 602 milliós tranzakció, amelynek eredményeképp egy belga társaság megszerezte a K&H Bank 40,2 százalékos üzletrészét.
Lelassult a privatizáció
Csökkenő tendencia jellemezte azonban az itthoni privatizációs piacot. A tavalyelőtti 11 magánosításhoz képest 2006-ban mindössze hét állami cég került magánkézbe, a piac mérete 2,7 milliárd dollárról 1,4 milliárdra csökkent. A környező országokban a 2005-ös 322-höz képest tavaly 490 privatizációs ügyletet bonyolítottak le.
Ami a privatizációt illeti, a régió legaktívabb szereplője Szerbia, Oroszország, majd Lengyelország volt. A tranzakciók értéke azonban régiós szinten is csökkent (22,8 milliárd dollárról hétmilliárdra), ami azt jelzi, hogy a környező országok többnyire túlléptek az állami vállalatok eladásának korszakán.
A legnagyobb piac és új csillagokÉrtékben és az ügyletek számát tekintve is a legnagyobb piac - az ország méretéből adódóan nem meglepően - Oroszország volt, ahol 111 milliárd dollár értékben 1210 tranzakciót kötöttek tavaly. Oroszország után - 350-400 üzlettel - Csehország, Lengyelország és Magyarország következik.
A zöldmezős beruházásokat nem vizsgáló jelentés szerint az új csillag az elmúlt évben Szerbia és Ukrajna volt, amelyeknél majdnem megduplázodott a felvásárlások száma, s Horvátországban is hasonló tendenciákat tapasztaltak. Régiós szinten a termelőszektor volt a legaktívabb a felvásárlások terén a 499 tranzakcióval, amit a pénzügyi szolgáltatások ágazata és az élelmiszeripar követett.
Nagy V. Zs.
Menedzsment Fórum