A múlt héten kijátszották a sztrájktörvényt, a törvény védtelen, s így nem képes óvni a biztonságot, védeni a köznyugalmat - jelentette ki Dávid Ferenc. A VOSZ főtitkára hozzátette: vannak akik visszaélnek e törvény demokratikus, megengedő szellemével. Dávid Ferenc - hangsúlyozva, hogy a munkaadói oldal továbbra is tiszteletben tartja a munkavállalók sztrájkhoz való jogát - ismertette az oldal módosító indítványát.
A munkaadói oldal újraszabályozná a még elégséges szolgáltatások biztosításának kötelezettségét, annak feltételrendszerét, körét és mértékét. Azt szeretnék, hogy a módosítás konkrét formában rögzítse a munkabeszüntetés kezdetének és végének bejelentési és betartási kötelezettségét, beleértve azt az esetet is, ha a sztrájk határozatlan időre szól. Tisztázni kell a szolidaritási sztrájk megkezdésének és gyakorlásának körülményeit, és a módosításban rögzíteni kell a sztrájkjoggal való visszaélés alapeseteit.
Dávid Ferenc szerint a módosítás végződhet egy OÉT-en belüli megállapodással, s ha azt a felek betartják, akkor értelmét veszti a törvénymódosítás.
A magyar sztrájktörvény közepesen szabályozó törvény - mondta Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke, aki egyben óvta az OÉT tagjait attól, hogy minősítsék a BKV sztrájkot.
"Az OÉT-nek komoly társadalmi felelőssége van, meg kell vizsgálnia az elmúlt húsz év, illetve az elmúlt hetek tapasztalatait" - fogalmazott, és figyelmeztetett arra is, hogy sem a munkavállalóknak, sem a munkáltatóknak nem szabad összekeverniük a sztrájk során megfogalmazott követelést az elégséges szolgáltatás kialakításával.
Pataky Péter, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetségének elnöke szerint is az OÉT keretein belül kell tárgyalni a sztrájk újraszabályozásáról.
A kormány, tiszteletben tartva a munkavállalók sztrájkhoz való jogát, javasolja, hogy egy hónapon belül az OÉT plenáris ülése elé kerüljön a módosítási javaslat - mondta Csizmár Gábor, a Miniszterelnöki Hivatal államtitkára.
MTI