A komoly érdekképviselet nem véletlen, a Munkaerő-piaci Alap (MPA) bevételeinek többsége ugyanis épp a munkaadói és a dolgozói járulékokból származik. Az előbbiek összege meghaladja a 195 milliárd forintot, míg az utóbbiaké a 89 milliárdot. A vállalkozói járulék is több mint 11 milliárd forint.
Az irányító testület céljainak hivatalos megfogalmazásában ez áll: "A MAT célja, hogy a foglalkoztatási törvényben meghatározott jogainak gyakorlásával, az mpa-val való gazdálkodáson, annak ellenőrzésén keresztül is járuljon hozzá a foglalkoztatási feszültségek mérsékléséhez, a munkanélküliség csökkentéséhez."
A testület joga például meghatározni, illetve elfogadni a Munkaerő-piaci Alap foglalkoztatási és rehabilitációs alaprésze decentralizált keretének felhasználására vonatkozó irányelveket. Döntési joga van a csatlakozásban gazdaság-, területfejlesztést szolgáló központi programokhoz, azok finanszírozásában, illetve a közhasznú munka támogatásában. A testületnek véleményezési jogot biztosít a törvény például a munkanélküli-ellátásokra vonatkozóan, és negyedévente értékelnie kell az alap pénzeszközeinek a felhasználását is.
Ezen túlmenően a fórum szakértői vizsgálatokat kezdeményezhet az alap felhasználására vonatkozóan, illetve, hogy a jogalkotó egészítse ki vagy módosítsa a foglalkoztatást elősegítő támogatásokra vonatkozó hatályos szabályzókat.
A MAT úgy működik, mint egy nagyvállalat felügyelőbizottsága, havi ülések, szigorú beszámoltatás és rigorózus döntések jellemzik - hangsúlyozta Dávid Ferenc, a VOSZ főtitkára. A MAT ülései nem nyilvánosak, azokon csak a testület tagjai, az oldalak szakértői, a meghívottak, valamint a testület titkárságának munkatársai vehetnek részt. A tagok megbízatása négy évre szól - írja a Világgazdaság.