A vállalati hitelpiac átesett a fordulaton és az idei évben már nettó 5-10 százalékos növekedés várható, aminek eredményeként a vállalati hitelállomány átlépheti a 6000 milliárd forintos szintet is - mondta Szabados Richárd, az Erste Bank vállalati üzletágvezetője. A márciusban lezárt Növekedési Hitelprogram hatása a fokozódó árverseny, csökkenő marzsok és a futamidő változás lett, utóbbit tekintve a szakember kiemelte, hogy a köztudatba bekerült már a 10 éves futamidő is.
Szintén a Növekedési Hitelprogram hatása, hogy emiatt rengeteg beruházást hoztak előre az ügyfelek, ami a hitelkeresletre is hatott, viszont a program lezárásával nem történt csökkenés. Szabados szerint ez részben azzal is magyarázható, hogy a munkaerőhiány miatt annak pótlása érdekében előtérbe kerültek a korszerűsítésre irányuló beruházások.
Az Erste Bank korábban úgy számolt, hogy a 2015 végi 300 milliárd forintos hitelállomány 2022-re érheti el a 700 milliárd forintot, ami már 11 százalékos piaci részesedést jelentene. Az elmúlt évek növekedési tendenciái alapján viszont akár már 2020-ra is teljesíthetőnek látják a célt és a 3 legnagyobb vállalati bank közé kerülhetnek. Szeptember végén egyébként 415 milliárdos vállalati hitelállománynál jártak.
Az Erste Bank a jövőben számos újdonsággal is készül a vállalati ügyfelek részére, többek között újabb kompetenciaközpontok létrehozásában gondolkozik és szeretnének létrehozni és kialakítani egy olyan keretet, ahol az ügyfelek össze tudják hozni egymással.
Már érződik a fogyasztóbarát hitelek hatása
A lakáshitel kihelyezés idén a 700 milliárd forintot is elérheti, ami éves 35 százalékos növekedést jelent. Az Erste Bank a piaci átlag feletti bővülést tud regisztrálni - mondta Harmati László, a lakossági üzetág vezérigazgató-helyettese.
A szakember szerint a lakáshitelezés dinamikája olyan mértékű, hogy arra még ők sem, sőt senki sem számított. Ebben kiemelkedő szerepe van az állami támogatásoknak, sőt már a fogyasztóbarát hitelek hatása is érződik, az alacsony kamatkörnyezet pedig a befektetési célú lakásvásárlásokat ösztöni.
A bank szakemberei egyébként nem számítanak arra, hogy a jövőben jelentős változás történne az állami otthonteremtési ösztönzők területén.
Az alacsony kamatok a személyi kölcsönök iránt is megugrott a kereslet, felük ráadásul lakáscélra vagy tartós fogyasztási cikkre megy el az bank szerint.
mfor.hu