A közfelfogás szerint az európai üzemeket Kínába helyezik át, a valóságban azonban az ázsiai országban is milliónyi állás tűnt el, csakúgy, mint Európában és Amerikában.
Az autógyártó kapacitásának mintegy húsz százalékát helyezi át ázsiai országokba az egyik piacvezető brit autóipari cég, a GKN.
A lépéssel 150 millió fontot kíván megtakarítani a következő években a vállalat, 2007-ig pedig további 60 millió font költségcsökkentést jelent egyes egységeknek az olcsóbb munkaerővel rendelkező országokba való kiszervezése.
A keletre való áttelepülés ezerkétszáz munkahelyet szüntet meg Nagy-Britanniában, de a cég egyelőre korainak tartja, hogy elbocsátásokról beszéljen.
Közelebb húzódás a kínai piachoz
Az olcsó munkaerőt biztosító Ázsiába korábban elsősorban amerikai és európai cégek helyezték át gyártó kapacitásukat, brit vállalatokra ezidáig kevésbé volt ez jellemző. Azért is húzódnak az autóipari üzemek a keleti országokba, mivel ezáltal közelebb kerülnek az egyre nagyobb lehetőségeket jelentő kínai piachoz.
A The Guardian elemzésében kiemeli, hogy 1998 óta Nagy-Britanniában a gyáripari állások 14 százaléka, az USÁ-ban pedig ugyanebben a periódusban 12 százaléka szűnt meg. Annak ellenére, hogy a gépipar folyamatosan bővül a szigetországban, a munkahelyek egyre növekvő mértékben tűnnek el. A jelenség oka egyrészt a technológiaváltás, másrészt az üzemek kitelepítése a gazdaságosabb működést lehetővé tevő országokba.
Világméretű trend az állások számának csökkenése
Divatos nézet, hogy elsősorban az ipari szektor munkahelyeinek Kínába vándorlása okozza a válságot, de a Alliance Capital Management most megjelentetett kutatási eredményei szerint az ázsiai országban is éppúgy csökken a munkahelyek száma, mint a világ többi részén. 1995 és 2002 között Kínában mintegy tizenöt millió állás szűnt meg a gyáripar területén. Ezzel illeszkednek ahhoz a trendhez, amely a világ húsz legnagyobb nemzetgazdaságában ugyanebben a periódusban 31 millió munkahely eltűnéséhez vezetett.
Hasonló jövő vár a The Guardian szakértői szerint hamarosan az irodai és szolgáltatóipari alkalmazottakra is. Az egyre intelligensebb technológiák feleslegessé teszik a munkatársak jelentős részét. Míg egy hagyományos pénzintézet átlagosan kétezer embert foglalkoztat, a Netbank, az USA első internetes bankja csupán száznyolcvan ember munkáját veszi igénybe.
A munkavállalók feleslegessé válása egyre több embernek az álláspiac szélére való marginalizálódásához fog vezetni, elsősorban a részmunkaidőben és távmunkásként való foglalkoztatás nagymértékű elterjedése lesz jellemző, hiszen a gazdaságok nem engedhetik meg maguknak a polgárok tömeges méretekben való állástalanná válását.
(Menedzsment Fórum)
A munkahelyek nem vándorolnak, hanem megszűnnek
A közfelfogás szerint az európai üzemeket Kínába helyezik át, a valóságban azonban az ázsiai országban is milliónyi állás tűnt el, csakúgy, mint Európában és Amerikában.