A gazdasági erőfölénnyel kapcsolatban a visszaélési elv érvényesül. Rendelkezhetünk gazdasági erőfölénnyel, de nem szabad ennek segítségével korlátozni a versenyt, akadályozni mások piacra lépését. A brithez hasonló terjeszkedés kapcsán a fúziókontroll kérdése is felvetődik. Ez előzetes engedélyezési rendszeren alapul. A küszöbszámot meghaladó forgalmú vállalatok fúziója esetén a fúzió létrejöttéhez a hivatal engedélyére van szükség, bár egy olyan nagy hal esetében, mint amilyen a Tesco, az engedélyezés uniós szinten történne.
Arra a kérdésre, hogy klónvárosok kialakulását megakadályozhatja-e a hivatal, a főtanácsos elmondta, hogy kisregionális szinten részletes piacelemzésre van szükség. Abban az esetben, ha egy terület veszélyeztetett, leválasztási kötelezettsége van a fúzióra lépőnek, azaz egy-egy üzletet másnak kell eladnia. Ilyesmire az utóbbi időben Ausztriában és Finnországban is akadt példa, ahol kénytelen-kelletlen néhány boltot ki kellett vonni a fúzióból.
Ugyan a hazai Tesco cáfolta, hogy bárkinek is félnivalója lenne, érdemes szemmel tartani a vállalatot. A brit anyacég a múlt hónapban jelentette be, hogy kacérkodik az ingatlan-üzletág gondolatával, sőt nem rettennek vissza a szupermarketben tartandó esküvőszervezéstől sem.
Istvánko Viktória Menedzsment Fórum