3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A német vállalatok 68 százaléka rossznak ítéli a magyar gazdaság helyzetét, és a kilátások romlására számít 55 százalékuk - ismertette Dirk Wölfer, a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara (NMIKK) főtitkára a szervezet új konjunktúra felmérését hétfőn Budapesten.

A német cégek csupán 27 százaléka számol javuló üzleti lehetőségekkel, ugyanakkor 24 százalékuk romló helyzetet vetít előre.

Sefer Stevan, az NMIKK elnöke közölte: a befektetési környezet romlott, a felmérés szerint a cégek 67 százaléka elégedetlen a magyar adórendszerrel, ráadásul a vállalkozások 62 százaléka elégedetlen a jogbiztonsággal, emellett a cégek 87 százaléka elégedetlen a gazdaságpolitika kiszámíthatóságával, ami valamennyi ágazatra érvényes.

Ha most kellene dönteni, hogy újra befektetne-e egy vállalkozás Magyarországon, akkor a német cégek 71 százaléka mondana igent, ez 9-12 százalékkal alacsonyabb az előző háromévi válaszokban foglalt aránynál.

A NMIKK felmérése reális, de azt is hangsúlyozni kell, hogy "a korábbi években mért, a németnél gyorsabb magyar gazdasági növekedés adósságból volt finanszírozva" - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium államtitkára a sajtótájékoztatón.

A tervezett tranzakciós adó mértékéről még nincs döntés, a bevezetés dátuma 2013 - felelte újságírói kérdésre az államtitkár. Hozzátette azt is, hogy a gazdasági növekedés szempontjából a jövedelem típusú adók helyett a forgalmi típusú adóknál érdemes változtatáson gondolkodni. Cséfalvay Zoltán a választ kiegészítette azzal, hogy az ötkulcsos áfa bevezetését az EU szabályozása nem teszi lehetővé.

A konjunktúra jelentés részleteiből kitűnik, hogy a német működőtőke-állományból (1989-2009) Közép-Kelet-Európa (KKE) részesedése 8,3 százalék, Ázsia részesedése 4,5 százalék, Kínáé 2,6 százalék. A KKE régión belül (2009. december végi adat) Csehország (22 milliárd) és Lengyelország (19,7 milliárd)  mögött Magyarországon van a legnagyobb német működőtőke-állomány (17 milliárd euró), miközben Kínában ez az összeg 22 milliárd euró.

A német cégek 30 százaléka Magyarországon a tavalyinál kevesebb beruházással számol 2012-ben, 24 százalékuk több beruházást kíván megvalósítani. A tervek szerint a cégek 20 százaléka csökkenő, 26 százaléka növekvő foglalkoztatással számol.

Sefer Stevan, a DUIHK elnöke szerint eddig csak kismértékben teljesültek az új, beruházásbarát gazdaságpolitikára számító gazdasági szereplők várakozásai. Ez a csalódottság tükröződik a befektetési feltételek idei minősítésében is - tette hozzá.

"Több kérdésben a hirdetett – és a vállalatok által is támogatott - célkitűzéseknek ellentmondó intézkedések születtek, ez viszont közép- és hosszú távon veszélyezteti Magyarország versenyképességét"  - jelentette ki a Német-Magyar Ipari és Kereskedelmi Kamara elnöke, a ThyssenKrupp AG magyarországi képviseletének vezetője.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!