A Towers Perrin hat európai ország 15 ezer vezetőjét és alkalmazottját vonta be abba felmérésbe, amely a dolgozók motiváltságáról szeretett volna képet kapni.
A végeredmény szerint az összes megkérdezett húsz százaléka kedvetlenül, unottan végzi mindennapi munkáját.
A német vállalatoknál az átlaghoz képest jobb a helyzet: ott csupán 14 százalék a mindenféle odaadás nélkül robotolók aránya. A megkérdezettek kétharmada mérsékelt motivációról tanúskodó válaszokat adott, és csupán kevesebb, mint negyedük esetében lehetett arra következtetni, hogy szívvel-lélekkel végzik a munkájukat.
"Ha a vezetők nem próbálnak tudatosan javítani a csupán kis mértékben motivált munkavállalók hozzáállásán, akkor nagy a veszélye annak, hogy azok teljesítménye folyamatosan csökkeni fog" - mondta el a WirtschaftsWochénak Harriet Sebald, a tanulmány készítője.
A szakértő szerint a hozzáállást leginkább a főnök, nem pedig a pénz képes pozitív irányba elmozdítani. "A fizetésemelés nem tartozik a leghatásosabb motivációs eszközök közé. Ehelyett a vezetőknek kellene úgy viselkedniük, hogy tükrözzék azokat az értékeket, amelyeket a cég magáénak vall" - tette hozzá a szakértő. Sebald egyúttal figyelmeztetett: ez nem jelenti azt, hogy a vezetők bátran élhetnek a jövedelem-kurtítás eszközével. Az ugyanis katasztrofális hatással lenne a dolgozó motiváltságára.
(Menedzsment Fórum)
A pénz helyett a főnök tud a leghatásosabban motiválni
Egy vállalati tanácsadó cég elemzése szerint magas azon alkalmazottak aránya, akik motiválatlanul dolgoznak. Szakértők szerint ezen elsősorban a jó példa, nem pedig a fizetésemelés tud változtatni.