2p

A Richter sokat küzd a kintlévőségei beszedéséért.

A Richter mai tájékoztatója alapvetően az egyik, méhmióma kezelésére szolgáló készítményük uniós hatósági vizsgálatáról szólt, de más fontos információkat is megosztott hallgatóságával Orbán Gábor vezérigazgató.

Megtudtuk például, hogy Romániában még a magyarnál is rosszabb a fizetési morál. Az mfor tudósítója eredetileg a magyar viszonyokra volt kíváncsi. Ismert, hogy az állami fenntartású intézmények, azok között is főleg a kórházak lejárt tartozásainak állománya évről évre 50-60 milliárd forint kkörül alakul. A kifizetetlen számlákat a kormány minden évben rendezi, de ez csak tüneti kezelés, a strukturális hibákat nem orvosolja. Ezért halmozódnak fel újra a kifizetetlen számlák.

S bár a gyártók és a kórházak közé a gyógyszer-nagykereskedők ékelődnek be, vagyis ha nem fizet időben az egészségügyi ellátó, akkor az a közbülső piaci szereplőnek rontja a likviditását, de áttételesen a gyártónak is okozhat kellemetlenséget a csúszás.

Orbán Gábor tájékoztatása szerint a fizetések késlekedése idehaza nem érinti a Richtert: vezérigazgató nem tudott arról, hogy lejárt tartozása állna fent az államnak a gyógyszercég felé.

Viszont jelentős problémát lát a romániai piacon, ahol tapasztalatai szerint a magyarnál sokkal rosszabb a fizetési morál. Amit érthetetlennek tart, mivel a román gazdaság elvileg jól teljesít. A késedelmes fizetések pontos okát azonban nem ismeri a vezérigazgató.

A ma közzétett 2017 IV. negyedéves, illetve tavalyi egész éves jelentésük szerint Romániában 32,5 millió euró árbevételt ért el a Richter 2017-ben, ami 1,7 millió eurós növekedést jelentett az egy évvel korábbihoz képest. A cég teljes forgalmának 2,75 százalékáról van szó.

A jelentésből azt is megtudtuk, hogy a jelentős hatósági árcsökkentések következtében több originális terméket kivontak a román piacról, ami a Richter értékelése szerint pozitívan befolyásolta néhány generikus (vagyis másolt hatóanyagú) termék forgalmát. Ez tehát kedvezően hatott a magyar gyógyszercég forgalmára. Az új hivatalos árlista bevezetésére várhatóan április elsején kerül sor. 

A vezérigazgató szavaiból kiindulva megállapítható, hogy ha nem is teljes mértékben, de a román piac is tehet arról, hog a vevői követelések állománya a 2016-os 116,2 milliárd forintról tavaly év végén 123 milliárd forintra emelkedett.

Baka F. Zoltán

mfor.hu 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!