Egyelőre korai lenne arról beszélni, milyen mértékben lesz nyitott a kormány gazdaságpolitikai stratégiájának kialakításakor a tanulmányban megfogalmazottakra - ezen a véleményen van Orbán Krisztián, a CEMI vezetője.
"A CEMI javaslatainak és a kormányprogramnak a sikere is a társadalmi megegyezésen múlik. Ez jelenti ugyanis a legnagyobb akadályt a szükséges reformok meglépésében" - mondta el az mfor.hu-nak Chikán Attila, a Corvinus Egyetem professzora. (Délután egyébként épp a dokumentumból levonható tanulságokról tart Kóka János gazdasági miniszter előadást a Hilton Budapest Westendben megrendezett konferencián.)
"Nem nő, hanem csökken a munkanélküliség, az államháztartás hiánya pedig egyre emelkedik. Aki erről hallgat, a vétkesek cinkosa" - így fogalmazott Csaba László, a CEU és a Corvinus Egyetem tanára. Észrevételeiket, javaslataikat nem érdekvédelmi szervezetek szemüvegén keresztül, valamilyen párthoz kötődően vagy önérdekből, hanem a konvencionális makroökonómiai szempontok alapján fogalmazták meg, hangsúlyozta.
A költekezés következtében mára az ország eladósodottsága elérte a 2005-ös szintet, ami azonnali intézkedéseket sürget. A két legfontosabb teendőnek a forint jelentős leértékelésének az elkerülését, illetve a növekedési potenciál kiaknázását jelölte meg Orbán Krisztián. Továbbá olyan hiteles, legalább másfél évre előre konkrétumokat meghatározó gazdasági stratégia kidolgozását javasolja, amely helyrebillenti a fő bizonytalansági tényezőket.
A fiatal közgazdász kifejtette: átfogó adóreformra lenne szükség, amely miközben növeli az állam bevételeit, nem terheli különösképpen a munkaadás költségeit, és ezáltal a "foglalkoztatás fő kerékkötőjét vezeti ki a rendszerből". Ezenkívül aktív foglalkoztatáspolitikai lépéseket is sürgetett, amelyek 1,5-2 százalékos többletforrással terhelnék a költségvetést.
A szakértők bruttó bérbefagyasztást tartanak szükségesnek, amely szerintük egyeseknek nettó béremelést is eredményezhet. Átmeneti adóemelést vezetnének be, amely miután 2010-ig megalapozná a növekedés feltételeit, később meg is szűnhetne. A továbbiakban a 150-200 ezer fővel megnövelt foglalkoztatottság "fűthetné" a gazdaságot. Ha mindez bekövetkezik, reális cél lehet, hogy 2008-ra Magyarország teljesíteni tudja az euró bevezetésének feltételeit - hangzott el a rendezvényen.
Mint ahogy arról az mfor.hu korábban beszámolt, a CEMI kezdeményezésére egy közgazdászokból álló, politikailag független csoport arra vállalkozott, hogy áttekinti a magyar gazdaság helyzetét. A 140 oldalas elemző tanulmány fél éves munkájuk eredményeként született meg, amelyet a sajtó képviselőinek szerdán, a dokumentum elkészítését támogató tanácsadók jelenlétében mutattak be. A rendezvényen részt vett Simor András, a Deloitte elnök-vezérigazgatója, Jaksity György, a Concorde Értékpapír ügyvezető igazgatója és Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke is.
A tanulmányt az mfor.hu rövidesen sorozat formájában teljes egészében közli.
Nagy Vajda Zsuzsa
Menedzsment Fórum
Kapcsolódó anyagok:
CEMI-jelentés: Magyarország utolérheti önmagát
Gyenge lábakon áll a fizetési mérleg
Hazai munkaerőpiac: tovább csökkent a foglalkoztatás
Államháztartási hiány: hogyan is állunk valójában?
Magyar munkanélküliség növekedése: természetes vagy drámai?