A tranzakciók iránya
Magyarországon a legjelentősebb befektetők továbbra is Németország, Ausztria és az Egyesült Államok maradtak, ezekből az országokból a kívülről érkező tranzakciók 47%-a indult. Magyarországon, miközben közel változatlan maradt a különböző irányú tranzakciók aránya, 2002 első félévében 5 darab kifelé irányuló tranzakció zajlott le (ez növekedést mutat a 2001 első félévében megkötött 3 tranzakcióhoz képest). A régió egésze is dinamikusabbá vált a kifelé irányuló tranzakciók tekintetében: összesen 18 ilyen ügylet jött létre 2002 első hat hónapjában. Ebből 6 Csehországból, 6 Oroszországból, 1 pedig Lengyelországból indult.
Magyarország súlya a regionális piacon
Közép-Kelet Európa vállalatfelvásárlások és egyesülések piacán Magyarország súlya meglehetősen nagy - különösen az ország gazdaságának méretéhez viszonyítva - állapítja meg a PricewaterhouseCoopers kutatása. Az első félév során a régióban az összes tranzakció mintegy egyötöde (21%) Magyarországon zajlott le. Az EU csatlakozás előtt álló országok (Csehország, Magyarország és Lengyelország) között egyharmados arányt (35%) képvisel Magyarország.
A PricewaterhouseCoopers pénzügyi szakértői 1995. óta követik a vállalatfelvásárlásokat és egyesüléseket a régióban. Szakértőink a kutatás során a nyilvánosságra hozott magán-szektorbeli tranzakciókat vették figyelembe. A felmérés Közép-Kelet Európa hét országára, név szerint Bulgáriára, Csehországra, Magyarországra, Lengyelországra, Romániára, Oroszországra és Szlovákiára terjed ki, 2002. januártól 2002. júliusig.
A termelőszektorban a legaktívabb az M&A tevékenység
Az idei év első félévében kötött vállalatfelvásárlási és egyesülési (M&A) tranzakciók mintegy egyötöde a termelő szektorban jött létre mind Magyarországon, mind Közép-Kelet Európában a PricewaterhouseCoopers Vállalatfelvásárlások és Egyesülések c. felmérése szerint.