Egy közelmúltban készült felmérés során 57 M&A (felvásárlás és összeolvadási) ügyletet vizsgáltak meg világszerte, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy az informatika az átvilágítások során meglehetősen mostohán kezelt terület. Az ügyletek pénzügyileg is sikeresebbek lehetnének, ha egy komplex értékelési módot választanának a cégek, amely során értékelik a megtérülését az értékesítésnek, az eszközöknek, illetve a nettó értéket. A módszert a tengerentúlon már 1997 óta alkalmazzák.
A felmérés szerint az IT részlegek üzletkötés előtti átvizsgálása csak az esetek 16 százalékában történt meg kellő időben. Ennek eredményeképpen a tervek és az egyes projektmérföldkövek is hiányos ismeretek mellett lettek felállítva. Ezeket azután természetesen nem lehetett tartani. A későbbiekben ráadásul a rendszerek integrációja során további idő és költségek merültek fel.
Mint a tanulmány beszámol róla az ügylet sikerét tekintve a kritikus tényező, a harmonikus együttműködés volt a kinevezett informatikai integrációs team és a folyamatokat ellenőrző vezető között. A cégek 73 százaléka számolt be sikeres integrációról azokban az esetekben, ha annak végrehajtása egy teljes állású IT menedzser ellenőrzése mellett történt. Ugyanez az arány kijelölt vezető nélkül csak 40 százalékos volt.
Pedig, mint a szakemberek kiemelik a sikeres M&A ügyletek kapcsán a due-diligence folyamatának ki kell terjednie a pénzügyi és jogi szempontok mellett további tényezőkre. Így döntő lehet a humánerőforrás és az informatikai rendszer átvilágítása. Alá kell húzni, hogy jelentős problémákat és komoly többletköltséget okoz, ha előzetesen a különböző rendszerek integrációjának vizsgálata nem történik meg. A kutatások azt mutatják, hogy a felvásárlás és összeolvadási ügyletekkel kapcsolatos kritikus időtényező és integrációs feltételek szükségessé teszik egy integrációs vizsgálat, illetve megvalósítási terv minél korábbi kialakítását.
A vállalati felvásárlások során ritkán veszik figyelembe az IT integrációt
A cégek kétharmada az egyesülések és vállalatfelvásárlások során előzetesen nem veszik figyelembe az informatikai rendszerek integrálhatóságát, amely később problémákat okozhat, illetve meg is akadályozhatja a sikeres összeolvasztást.