3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A jogfejlődésnek köszönhetően mára igazán komoly botrányok vannak a nyilvánosság körül. Ezek a botrányok az információszabadság diadalát jelentik - hangzott el a World Wide Transparency konferenciáján, melyet az adatvédelmi biztos hivatala szervezett. A résztvevők abban bíznak, hogy részben a válság következményeként a jövőben még nagyobb figyelmet kap a nyilvánosság, átláthatóbbak lesznek a cégek. Mfor.hu-tudósítás.

Bár korábban bizonyos állami, önkormányzati cégek permanensen visszaéltek az üzleti titkokkal, és olyan információkat is titoknak minősítenek, melyek közérdekűek, mostanra a törvényeknek köszönhetően ezek a lehetőségek beszűkültek. Szakemberek szerint azonban nem eléggé és még tovább kéne tágítani a nyilvánosság határait.

Nemzetközi szinten is szorgalmazzák

"Bízom abban, hogy a válság hatására tovább fognak terjedni a nyilvánosság határai a világ minden részén" - emelte ki előadásában Kerekes Zsuzsa, az Országgyűlési Biztos Hivatalának főosztályvezetője. Hozzátette: például már a tavaly őszi G20-ülésen felvetődött, hogy növelni kéne a vállalatok átláthatóságát. Igaz, azóta nem történtek konkrét lépések, de a problémafelvetés megtörtént.

"Az emberek kiszolgáltatottsága legalább olyan nagy a cégekkel szemben, mint az állammal szemben, ezért sorra hangzanak el arra vonatkozó javaslatok, hogy a gazdasági életet hogyan lehetne átláthatóbbá tenni" - emelte ki előadásában Kerekes Zsuzsa.

A szakember szerint a magyar törvényekkel már eddig is sok dolgot sikerült elérni a nyilvánosság terén. "Miért ne lehetne továbblépni?" - teszi fel a kérdést. Szerinte például a gyógyszergyártóknak vagy a hitelminősítőknek erőteljesen kiszolgáltatottak az emberek.

"Kezdeményezni kéne például a hazai bankok működésének átláthatóságát" - veti fel Kerekes Zsuzsa. Ugyanakkor a szakember arra is figyelmeztet, hogy a gazdasági élet esetében ez a nyilvánosság nem lépheti át a versenyjogi szabályokat, szem előtt kell tartani a verseny védelmét.

Örülni kell a botrányoknak

"Hála a jogfejlődésnek, mára igazán komoly botrányok vannak a nyilvánosság körül. Ezek a botrányok az információszabadság diadalát jelentik, hosszabb távon pedig hozzájárulhatnak a társadalom megtisztulásához" - vélekedik a főosztályvezető.

Kerekes Zsuzsa szerint a nemzetközi gyakorlat is azt mutatja, hogy az üzleti titok az információszabadság "szent tehene", sokáig nem igazán volt szabályozva. Sőt, Németországban például a mai napig minden olyan információ üzleti titok, amit az adott cég annak gondol.

Hazánkban 1996-ban kezdődtek a komoly botrányok a privatizációs szerződések nyilvánossága kapcsán. Akkor az adatvédelmi biztos úgy foglalt állást, hogy nem fűződik méltányolható okuk a cégeknek a szerződések eltitkolásához, mivel közpénzről van szó. Az egyik legfontosabb alapelv azóta is az, hogy olyan információk nem minősíthetők üzleti titoknak, ahol közpénzről, közvagyonról van szó.

2003-ban született meg az úgynevezett üvegzseb-törvény, mely a szakember szerint egyedülálló a világon. Ez feloldotta az üzleti titok és a közérdekű adat konfliktusát, attól kezdve az információk csak nagyon szűk körét lehetett üzleti titokként kezelni. Sőt, a törvény rendelkezéseit nem csak a cégekre, hanem részben magánszemélyekre is kiterjesztették.

A nyilvánosság szempontjából újabb fontos lépés volt 2007-ben a vagyontörvény megszületése, az a jogszabály ugyanis bővítette a közfeladatot ellátó gazdasági társaságoknak a körét, illetve az állami vagyon egészére kiterjesztette a korábbi szabályozást.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!