Az ONS közölte, hogy az augusztussal zárult három hónapban 154 ezerrel 1,97 millióra csökkent a bejegyzett állástalanok száma, amely 2008 vége óta most első ízben került kétmillió alá.
A munkanélküliek aránya jelenleg 6 százalék, amely szintén 2008 óta nem mért mélypont. A tavalyi azonos időszakban még 7,7 százalék volt a munkanélküliségi ráta Nagy-Britanniában.
Augusztus végén 538 ezerrel kevesebben kerestek állást, mint egy évvel korábban. Ez a legnagyobb éves csökkenés azóta, hogy az ONS 1972-ben elkezdte a foglalkoztatottsági adatok negyedévenkénti rendszeres közlését.
A foglalkoztatottsági ráta jelenleg 73 százalék, ami szintén rekordközeli arány.
Ezt a dinamikát azonban továbbra sem kíséri a reálbérek növekedése. Az ONS szerdai kimutatása szerint a prémiumokkal együtt számolt alkalmazotti nominálbér augusztusban átlagosan 0,7 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban.
Ez kevesebb mint a fele az augusztusban mért tizenkét havi inflációnak, amely 1,5 százalék volt. Az inflációs ütem folyamatosan csökken Nagy-Britanniában, de változatlanul meghaladja a bérnövekedését: az ONS e héten ismertetett adatai szerint a fogyasztói árindex szeptemberben 1,2 százalékkal volt magasabb az egy évvel korábbi szintnél.
Ez 2009 szeptembere óta a legalacsonyabb éves drágulási ütem Nagy-Britanniában, londoni pénzügyi elemzők szerint azonban a brit alkalmazotti bérek reálértéke a következő három évben sem éri el a recesszió előtti szintet.
Az EY - korábbi teljes nevén Ernst & Young - könyvvizsgáló és pénzügyi tanácsadó cég ITEM Club nevű gazdasági kutatóintézetének prognózisa szerint a brit alkalmazotti nettó reálbérek 2017-ben is alacsonyabbak lesznek a globális pénzügyi válság előtti utolsó évben, 2007-ben mért szintnél, vagyis a brit háztatások a reálbér-növekedés szempontjából "egy teljes évtizedet elveszítenek".
Az ITEM Club közgazdászai azt valószínűsítik, hogy az éves bérnövekmény is elmarad a következő három évben a válság előtti időszakra jellemző 4,5-5 százalékos ütemektől.
Az egyik legnagyobb citybeli pénzügyi-gazdasági elemző cég, a Capital Economics közgazdászai is arra a következtésre jutottak a szerdai adatismertetés utáni gyorselemzésükben, hogy - főleg a közszférában érvényesített bértakarékosság, a brit munkapiacon még mindig meglévő munkaerő-túlkínálat és a vállalati szektor nem bérjellegű munkaköltségeinek meredek emelkedése miatt - egyelőre nem valószínű a recesszió előtti 4-5 százalékos éves bérnövekmények visszatérése.
Mivel azonban az infláció a következő hónapokban várhatóan még tovább lassul, és jövőre is alacsony marad, nem kell jelentősen gyorsuló bérnövekedés ahhoz, hogy a háztartások vásárlóereje érzékelhetően javuljon - jósolták a Capital Economics londoni elemzői.
MTI