3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Július 1-jétől a magyarországi gazdálkodók a kiviteli eljárásokban már csak elektronikusan nyújthatják be az árunyilatkozatokat, s a többi uniós országban hasonló változásra kerül sor.

Nagy János országos vámparancsnok a VPOP csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta: a kiviteli árunyilatkozatok elektronikus benyújtására 2007 novembere óta van lehetőség. Az e-nyilatkozatok aránya azóta folyamatosan emelkedik: 2007-ben az export vámeljárások 16, 2008-ban 46 százaléka volt elektronikus, idén májusban pedig már a 34.812 vámeljárás 76, júniusban a 20.868 vámeljárás 83 százaléka. A nagyobb vállalkozások szinte kivétel nélkül elektronikusan intézik vámügyeiket.

Július 1-jétől elektronikus vámáru-nyilatkozatot kell benyújtani a passzív feldolgozásra szánt, illetve az újrakivitelre kerülő árukra is. Az exporttámogatásban részesülő termékek esetében is elektronikusan kell vámáru-nyilatkozatot adni, amire a vámhatóság június 1-jétől biztosít lehetőséget. A kiviteli eljárást papír alapú nyilatkozattal is kezdeményezni lehet, ha a vámhatóság és/vagy az ügyfél informatikai rendszere nem üzemel. Kivételt élveznek továbbá a gyorsposták által, postaforgalomban kiszállításra kerülő áruk, amennyiben értékük nem haladja meg az ezer eurót.

Az import irányban, ahol 2008 januárjában vezették be az elektronikus árunyilatkozatot, egyelőre kisebb arányt képviselnek az elektronikus eljárások (júniusban a 13.713 import vámeljárás 41 százaléka volt e-eljárás), de itt is folyamatosan emelkedő trend tapasztalható. A vámparancsnok elmondta: mivel az import vámeljárások terén néhány régi uniós tagország nem tudott időben felkészülni, az e-eljárás teljes körű bevezetése 18 hónapot csúszik. Nagy János szerint az elektronikus ügyintézés a piaci szereplők és a vámhatóság számára is előnyös, mindkét oldalon költségmegtakarítást eredményez, segít megőrizni, illetve növelni a vállalkozások versenyképességét.

A vállalati rendszerek kiépítése, a programok nem okoznak többletköltséget a vállalatoknak; a vámhatóság a szoftverillesztéshez szükséges információkat térítésmentesen bocsátja rendelkezésre. A Vám- és Pénzügyőrség jelentős létszám-megtakarítást ért el az elmúlt években, részben az uniós csatlakozásnak, részben az e-ügyintézésnek köszönhetően: öt évvel ezelőtt még mintegy háromezren dolgoztak a vámszakterületen, most mintegy ezren, s a következő két-három évben akár ötszázra is csökkenhet a számuk.

Az áruk fizikai ellenőrzése a vámudvarokban korábban nagy létszámot kötött le, most azonban már csak a szállítmányok 5 százalékát ellenőrzik fizikailag a pár évvel ezelőtti 15-20 százalékkal szemben. Az országos parancsnok azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a vállalat telephelyén végezzék majd az ellenőrzést, ezt a következő egy-két évben kell megoldani - mondta.

Nagy János az MTI érdeklődésére elmondta: a felszabaduló munkaerő nem kerül az utcára, mert sok olyan feladatuk van, amire most kevés erőforrás jut, ezért a munkatársak terhelése nagy. Ezek között említette az adóellenőrzést és a pénzügyi bűncselekmények nyomozását.

Teleki József vámigazgató-helyettes felhívta a figyelmet arra: július 1-jétől az unióban kötelező lesz az EORI szám. Az EU-ban külkereskedelmi forgalmat bonyolító, ezáltal a vámhatósággal kapcsolatban álló ügyfeleknek egy állandó - az adószámhoz hasonló - nyilvántartási számuk (EORI szám) lesz, amely az unió valamennyi tagállamában egyértelműen azonosíthatóvá teszi a vámhatóság ügyfeleit, ezáltal is garantálva a gyorsabb és hatékonyabb ügyintézést. Ez az EORI szám szolgál majd a kiviteli vámáru-nyilatkozatokon is az exportőr azonosítására.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!