A turizmus élénkítését várják az ír Ryanair sármellékre érkező járataitól is, az idén britek tízezrei "szállhatják meg" legnagyobb tavunkat és környékét. A légikikötő teljes utasszáma pedig mintegy 70 ezer körül alakulhat a 2005-ben elért 25 ezer után. Az angolok mellett a legtöbben Németországból érkezhetnek.
Mindezek ellenére nem túl optimista a szezonnal kapcsolatban a hazai szállodapiac egyik legnagyobb szereplője, a 23 hazai hotelt működtető Danubius Hotels. A Danubius hévízi szállodái 2005-ben 70 százalékos foglaltságot értek el. Ez öt százalékponttal magasabb, mint 2004-ben volt. Ez évben csökkenő volumennövekedéssel és magasabb átlagárral számolnak.
Kelecsényi Ágnes, a Magyar Turizmus Zrt. vezérigazgató-helyettese a Világgazdaságnak elmondta: elsősorban a belföldiek által eltöltött balatoni vendégéjszakák számának élénkülését várja. Ennek érdekében Magyarország mellett Dániában, Németországban és Hollandiában is erőteljes kampányt folytattak. Tavaly dinamikusan, 9,5 százalékkal nőtt a jelenlét. Noha a foglalások bizakodásra adnak okot, az időjárás alakulása és a labdarúgó-világbajnokság is befolyásolhatja a tó idegenforgalmát.
A Balatonnál tavaly összesen 4,3 millió vendégéjszakát töltöttek el a turisták. Ebből közel 2,4 milliót jegyeztek a külföldiek, kétmilliót pedig a hazaiak. Ezzel Budapest után a magyar tenger a külföldiek számára továbbra is a második legnépszerűbb üdülőkörzetnek számít. A legnagyobb piacot jelentő Németország esetében azonban tovább tart a visszaesés: amíg tavaly egész évben közel 5 százalékkal zsugorodott az általuk hazánkban eltöltött vendégéjszakák száma 2004-hez képest, addig az idei év első negyedében ennél is sokkal nagyobb mértékű, mintegy 17 százalékos a csökkenés.
Pál Béla, a Miniszterelnöki Hivatal turizmusért felelős politikai államtitkára
hozzátette: a Balaton "fő profilja" a jövőben a vitorlázás lehet. A kikötők
fejlesztésével 2013-ig azt kívánják elérni, hogy a mai négy-ötezer hajó helyett 13-15 ezernek legyen hely a kikötőkben.