A felmérés azonban felhívja a figyelmet arra, hogy az egész világra kiterjedő hatékony és tudatos szabályozási és piaci keretek nélkül a jelenlegi fejlődés nem folytatható, áll a társaság közleményében.
A tanulmány megállapításai szerint az új technológiai vívmányok segítségével a világ mindinkább az energia-hatékonyság irányába tart. A technológiai fejlesztések energia-hatékonyságra gyakorolt hatásával kapcsolatos elvárások emelkedtek a megkérdezettek körében az elmúlt 12 hónap során - az amerikai válaszadók között 22-ről 81 százalékra, Európában 33-ról 43 százalékra, és világszerte 41-ről 62 százalékra nőtt.
A közüzemi vállalatok úgy vélik, hogy az energia-hatékonyságból származó legnagyobb előnyök a végfelhasználók oldalán jelentkeznek majd, legyenek azok ipari, kereskedelmi vagy akár lakossági fogyasztók. Habár a közszolgáltatók úgy gondolják, hogy a kormányzati intézmények és a végfelhasználók vezető szerepet kell játsszanak az energia-hatékonyság területén, a vállalatok készen állnak jelentős mértékű befektetésekre. Ezt tükrözi az is, hogy az energiaszolgáltató vállalatok válaszadóinak 72 százaléka tesz befektetési lépéseket a vevő-oldali hatékonysági intézkedések támogatására.
"Ez több mint "ráébredés" a klímaváltozásra, ez inkább a tevékenységek kidolgozása több fronton. 2007 az az év, amikor a közműipari cégek világszerte a fenntarthatósági kérdésekre koncentrálnak" - mondta Manfred Wiegand, a PricewaterhouseCoopers globális közüzemi iparágának vezetője.
A felmérés idén első ízben foglalja magában a fémipar, a vegyipar és a papíripar szektorokban működő, nagy villamosenergia-fogyasztó vállalatok vezetőinek véleményét. A cégek ezen szektorokban egyre inkább kontrollálni akarják saját energia termelésüket és csökkenteni szeretnék függőségüket a szolgáltatóktól. Az energia-hatékonysággal kapcsolatos befektetések elsődleges fontosságúak minden cég számára.