Az új kormány takarékossági és reformprogramja miatti tiltakozó szakszervezeti akció következtében súlyos fennakadások voltak a közlekedésben és a közintézmények munkájában. Sok iskolában nem tudták megkezdeni rendben a tanítást, a hivatalok mellett sok üzlet is zárva maradt. Felfüggesztették az árumozgatást és a hajók ellátását Európa második legnagyobb forgalmú tengeri kikötőjében, az antwerpeni dokkok dzsungelében.
A vasúti közlekedés már vasárnap este leállt, nem járnak a nemzetközi vonatok sem. A városi tömegközlekedés szintén összeomlott, Brüsszelben nem közlekednek a buszok, a villamosok, a metrószerelvények. A szakszervezetek ráadásul sztrájkőrökkel igyekeznek akadályozni az előrejutást a fővárosba vezető autópályákon is. A rendőrségnek joga van felszámolni az ilyen útakadályokat, de a tiltakozó aktivisták újra és újra próbálkoznak.
Ennek ellenére délelőtt még elfogadható módon be lehetett jutni Brüsszelbe a zaventemi repülőtérről, ahol számos járatot ugyan töröltek, de a gépek többsége rendben fel-, illetve leszállt. A fővárostól délre eső Charleroi repülőtere azonban zárva maradt hétfőn.
Az EU-csúcs résztvevői számára - mivel a zaventemi légikikötő folyamatos használhatóságát illetően erős kételyek voltak reggel - a Brüsszeltől 30 kilométerre fekvő Beauvechain katonai repülőterét jelölték ki szükség esetére leszállóhelyként. Onnan a politikusokat akár az uniós tanácskozás helyszínéül szolgáló brüsszeli épület, a Justus Lipsius tetején kialakított helikopter-leszállóhelyig is biztonságosan elszállíthatják.
A délután kezdődő értekezlet kiszolgáló személyzetének utasításba adták, hogy már kora reggel munkára kell jelentkezniük, elkerülendő a nap közben várható hatalmas közlekedési torlódásokat.
"Nincs ingyen ebéd" - a közéletben gyakran idézett mondás most szó szerint igaz: a Justus Lipsiusban az újságírók - ellentétben az EU-csúcstalálkozók alatt követett általános gyakorlattal - ezúttal nem étkezhetnek ingyen az étteremben, be kell érniük szendviccsel.
A belga média hétfőn kiemelte: a kormányzatot egy csöppet sem hatotta meg az országban régen nem látott szakszervezeti összefogás és általános tiltakozás, a megszorító intézkedéseket mindenképpen végre kívánja hajtani.
MTI