A Központi Statisztikai Hivatal keddi gyorsjelentése szerint 2012 októberében a versenyszférában 1,821 millióan dolgoztak, ami az előző havinál 8000 fővel, az egy évvel korábbi állapothoz képest viszont 41 ezer fővel jelent alacsonyabb létszámot. Ez túlságosan nem meglepő adat és változás, hiszen a szezonális munkalehetőségek év végi csökkenése miatt jellemzően rendre alacsonyabb az év végi alkalmazotti létszám a legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál. Másrészt azért sem okoz már nagy meglepetést a dolgozók számának zsugorodása, mert a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat statisztikái szerint a piac munkahely-teremtő képessége folyamatosan csökken az év folyamán. (Novemberben pedig soha nem látott mélypontot ért el az adat).
Ezzel szemben a közszféra dolgozói létszáma kis mértékben 767 ezer főre emelkedett, és majdnem 30 ezer fővel haladja meg az egy évvel korábbi állapotot. Ám az adat a közfoglalkoztatottak számát is magába foglalja. A másodlagos munkaerőpiacon októberben 108 ezer főt foglalkoztattak, ami 34 ezerrel haladja meg a tavaly októberi állapotot.
A fentiek eredőjeként nemzetgazdasági szinten éves bázison 15 ezer fővel dolgoztak kevesebben októberben, vagy 2,697 millióan álltak alkalmazásban a legalább öt főt foglalkoztató cégeknél. Nemzetgazdasági szinten egyébként a szellemi foglalkoztatottak lettek jóval kevesebben egy év alatt, hiszen létszámuk 20 ezer fővel zsugorodott, míg a fizikai alkalmazottak száma közel 8000 fővel bővült köszönhetően a közmunkások közel 30 százalékkal megnövekedett létszámának.
Emelkedő bérek, ám reálértéken továbbra is csökkentek
Mivel összességében a dolgozói létszám csökkent októberben ez az átlagbérek emelkedését is maga után vonta, így kompenzálva nemzetgazdasági szinten az alacsony bérért foglalkoztatott közmunkások bérének statisztikát lehúzó hatását.
Az átlagos havi bruttó bér Magyarországon októberben 217,5 ezer forint volt, 10 ezerrel több mint egy évvel ezelőtt. Ezen belül a közszféra átlagos bruttója csak minimálisan emelkedett 193,7 ezer forintra, a versenyszférában viszont 5000 forintos emelkedés következett be.
Mivel a rendszeres, jutalmak nélküli bruttó bér is hasonló mértékben emelkedett havi bázison, ez alátámasztja a korábbi felvetésünket is, miszerint az alkalmazottak számának csökkenése volt az, ami előremozdította a bérstatisztikát. Az egy évvel ezelőtti állapothoz mért változás pedig szintén nem a munkatermelékenység javulásával párhuzamosan következett be, hanem adminisztratív okok eredményezték ezt (az idei jelentős minimálbér, és az elvárt béremelés). A rendszeres bruttó átlagkereset nemzetgazdasági szinten 209,2 ezer forint volt az előző havi 206,2 ezer után. A versenyszférában közel 4000 forinttal 218,2 ezerre, a közszférában pedig mindössze pár száz forinttal 190,4 ezer forintra emelkedett a prémiumok nélküli bruttó bér.
Ami pedig a nettó béreket illeti, a bruttókkal párhuzamosan előző hónaphoz képest ez is emelkedett pár száz/ezer forinttal, előző évhez képest pedig nemzetgazdasági szinten 2 százalékos növekedés következett be. A versenyszférában hazavihető átlagos nettó kereset pedig 5,2 százalékkal emelkedett 2011 októberéhez képest. Mivel a tizedik havi infláció mértéke 6 százalékos volt, azt jelenti, hogy reálszinten továbbra is kevesebbet ér a fizetés, mint egy évvel ezelőtt.
Székely Sarolta
mfor.hu