Kissé meglepőnek tűnik, hogy novemberi csúcsértékéről visszaesett az internetes és csomagküldő "boltok" forgalmának aránya a teljes kiskereskedelmen belül. Az üzemanyagok nélküli teljes forgalomra vetített részesedése ugyanis 2,17 százalékra csúszott vissza az egy hónappal korábbi 2,39-es mindenkori csúcsról. Azonban, ha az előző évek decemberi változásait is megvizsgáljuk, akkor láthatjuk, hogy nem egyedülálló a tavaly év végi folyamat. 2010-ben 11, 2011-ben pedig 9 bázispontos visszaesést, ’12-ben pedig stagnálást jegyzett fel a statisztikai hivatal. Tehát a decemberi visszacsúszás nem kirívó eset, a tavalyi 22 bázispontos mértéke viszont igen.
Ezt a nagyobb csökkenést végeredményében pedig egy kedvező folyamatnak köszönhetjük, hiszen az üzemanyagok nélkül realizált kiskereskedelmi forgalom novemberhez képest a korábbi éveknél nagyobb mértékben, 24,5 százalékkal nőtt. És bár az internetes értékesítés is 12,8 százalékkal tudott bővülni, így 15,9 milliárdos értékével újabb történelmi csúcsot állított fel, a növekedés dinamikája nem volt elég a korábbi arányszám fenntartásához.
Persze az internetes értékesítést folytató kiskereskedők továbbra sem panaszkodhatnak, hiszen messze ez az értékesítési csatorna fejlődik a legdinamikusabban. Ha a kiigazításoktól eltekintünk, és csak a nyers indexeket nézzük, akkor 27,8 százalékos éves bővülést látunk, miközben például a könyvárusok hasonló nagyságú, de ellentétes előjelű teljesítményváltozást tudnak felmutatni.
Egyébként decemberben a nyers adatok szerint (tehát se inflációtól, se szezonális-, illetve munkanaphatástól nem szűrten) szinte minden kiskereskedelmi egységben nőtt a forgalom tavalyhoz képest. Kivéve a fentebb jelzett, és a júliusi trafiktörvény miatt szenvedő könyv-, újság- és papíráru boltokat, valamint az élelmiszer jellegű vegyes termékeket áruló egységeket.
A KSH által szerdán közölt részletes decemberi kiskereskedelmi adatok egyébként megerősítették az előzetes számokat, vagyis a kiigazított adatok szerint a kiskereskedelem 1,8 százalékkal nőtt egy év alatt, amiből az élelmiszerek 0,4, a nem élelmiszerek 2,7, míg az üzemanyagok 4,9 százalékos bővüléssel vették ki részüket.
A havi összevetésű és minden szempontból statisztikailag kiigazított indexekben azonban visszaesést láthatunk novemberhez képest, mégpedig viszonylag nagyot, 1,1 százalékosat.
mfor.hu