"Az OMSZ nem köteles a szabadtéri események szervezőit értesíteni a rendezvény idejére várható szélsőséges időjárási viszonyokról, ugyanis nem rendelkezik információkkal a programokról" - közölte az mfor.hu megkeresésére Holicska Szilvia, az OMSZ marketingmenedzsere. Amennyiben viszont a rendezők kérik, akkor a szolgálat vállalja események meteorológiai biztosítását.
Hiányzott a biztosítás?Ezt a szolgáltatást korábban - a mostani ünnepséggel ellentétben - az augusztus 20-i tűzijáték esetében többször igénybe vették, legutóbb pedig a Forma 1-en látott el hasonló feladatot az OMSZ. Ez azonban nem jelenti azt, hogy az idei tűzijáték szervezői más időjárás-előrejelző intézettel nem léptek kapcsolatba. (Minderről szerettük volna megkérdezni a Nexus Kft. illetékeseit is, ám a cég vezetőit többszöri próbálkozásunk ellenére sem sikerült elérni.) Az OMSZ-nek egyedül az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságot (OKF) kell értesíteni az emberek biztonságát veszélyeztethető időjárástól, amire - az intézet állítása szerint - sor került.
Egy, lapunknak név nélkül nyilatkozó pirotechnikai szakértő szerint létezik olyan előírás, amely kimondja: amennyiben az időjárás nem teszi lehetővé, el kell halasztani a tűzijátékot. Az azonban nincs konkrétan rögzítve, hogy ebben az esetben pontosan milyen időjárási tényezőket kell figyelembe venni, illetve ez pontosan hány km/h-s szélsebességet jelent.
Több helyen lefújták a tűzijátékotA szakértő által felhozott példa szerint Dabason szeptemberre halasztották a tűzijátékot, de ez nem a pirotechnikusok, hanem a polgármester döntése volt. Az előkészületekkor, illetve az engedélyek beszerzésénél készíteni kell a hatóságok felé egy biztonsági intézkedéstervet, emellett az OKF is szabályozza a betartandó gyakorlatot. A magukra valamit is adó pirotechnikai cégek rendelkeznek ugyan felelősségbiztosítással, de ezt kötelezően nem írja elő jogszabály.
A vihar miatt lefújták a tűzijátékot a tizenegyedik alkalommal megrendezett Királyi Napok - Nemzetközi Néptáncfesztiválon Székesfehérváron is, ahová a világ számos pontjáról érkeztek néptánccsoportok. Az ünneplést az azt szervező önkormányzat és az Alba Regia Táncegyesület fél tizenegyre tervezte, de ekkorra már az eső elmosott mindenkit a szabadtéri rendezvényről.
Botos Józseftől, a táncegyesület vezetőjétől lapunk megtudta, hogy nem voltak előzetes információik a közelgő viharról. Amikor "leszakadt az ég", akkor döntöttek a visszavonulásról. Az eső elől elmenekített lövedékeket szeptember 23-án, az önkormányzati napok alkalmával használják majd fel.
A Budapestet vasárnap este, a tűzijáték idején elért viharnak eddig négy halottja és mintegy 300 sebesültje van.
Körte Ildikó - Nagy Vajda Zsuzsa