A NIF közleményében rámutat: a folyamat gyorsítására egyebek között módosították a területszerzéssel foglalkozó ügyvédek szerződését oly módon, hogy ösztönözzék őket a feladatok határidejének betartására, az ellenkező eset kötbér fizetését vonja maga után.
A területszerzési tevékenység koordinálását is a NIF Zrt. munkatársai fogják elvégezni. A szükséges jogszabályi módosításokat benyújtották a tulajdonosnak. Az autópálya-törvény aktuális módosítása intézkedik a közműproblémák elhárításáról, ám hatékonyságát a gyakorlat fogja igazolni.
Az ÁSZ-jelentés javaslatain túlmenően a NIF támogatja a gyorsforgalmi beruházások közérdekűségéről szóló törvény megalkotását illetve a meglévő módosítását oly módon, hogy előnyt biztosítson ezen nagyberuházások előkészítési munkáinál a szükséges engedélyek beszerzése, de különösen a területszerzés és a közműkiváltások tekintetében a beruházó társaságnak. Ez biztosítaná az előreláthatóságot és a kiszámíthatóságot e nagy volumenű beruházások megvalósítása során.
Az ÁSZ ellenőrzései rávilágítottak arra is, hogy az autópálya-fejlesztések előtt gazdaságossági számításokat kellene készíteni, mert jelenleg Magyarországon nem tudni, miért kerülnek annyiba az autópálya-építések, amennyiről a végleges számlák szólnak.
Ezzel kapcsolatban a NIF kifejti, hogy a költséghatékonysági vizsgálat eddig nem a NIF Zrt. feladata volt. Szerintük ahhoz, hogy a kiszélesített, sokszereplős verseny ne csak a legjobb árat eredményezze, hanem egyben hatékony is legyen, a NIF Zrt. 2006 óta árszakértőt alkalmaz, aki az egyes projektekre még a tendereztetés előtt árkalkulációt készít.
Az ÁSZ szóvá tette az ISO minősítési tanúsítvány folyamatát is a NIF Zrt. jogelődjénél, az NA Zrt.-nél. A NIF közleménye ezzel kapcsolatban megjegyzi, hogy egyéves munka eredményeképpen sikeres audit zajlott le, és a társaság a napokban kapja meg az ISO minősítési tanúsítványt.