3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

3 milliárd dollárt fizet az Apple a Beats nevű online zeneszolgáltatóért, melynek társalapítója, Dr Dre így a sajtó szerint az első milliárdos rapsztár lett.

A rapzenészek közül hosszú évek óta Sean Combs (aki az elmúlt években Puff Daddy, Diddy, és P. Diddy művésznevek alatt is jelentetett meg zenei anyagokat) és Shawn Corey Carter (Jay-Z) állt a legtehetősebb előadók listájának az élén. Mindketten jól kamatoztatták az ismertségüket, és az előadóként megszerzett első milliókat. Számtalan vállalakozásba fektették a pénzüket a zenei és szórakoztatóipartól kezdve a sport, a divat, és a kozmetikai világán át az alkoholgyártásig. A vagyonukat többnyire félmilliárd dollár körülire taksálták az elmúlt években a leggazdagabbakat összesítő listák.

Tőlük 150-200 millió dollárral volt elmaradva a szaksajtó szerint kisebb portfólióval rendelkező Dr Dre, aki sokkal közelebb maradt a zenei világhoz. Amellett ugyanis, hogy bár előadóként ma már viszonylag keveset szerepel, több világsztár anyagainak elkészítésében komoly szerep van, hiszen írt dalokat Eminemnek és 50 centnek is. Illetve az utóbbi években a Beats nevű zenei streamszolgáltató cég felépítésébe fektetett komoly energiát. A cégben az alapítótársa Jimmy Lovine volt, aki Dr Drehez hasonló sikeres zenei nagyágyú - többek között a U2, Lady Gaga, Gwen Stefani és Bruce Springsteen egyes lemezeinek volt a producere.

Dr Dre szerda délután komolyan lekörözte a leggazdagabb rapperek listáján a korábbi vetélytársait, megegyeztek ugyanis az Apple-lel, hogy eladják a Beats-et. Az elektronikai óriás összességében 3 milliárd dollárt ad, az üzlet megkötését követően 2,6 milliárdot fizetnek, majd később további 400 millió üti az alapítók markát.

A most megvásárolt Beats két fő termékvonalon mozog, a fent említett zenei szolgáltató mellett formatervezett szórakoztató-elektronikai eszközöket forgalmaznak, melyek közül a legismertebb a cég fejhallgatója.

Az elmúlt napokban voltak már piaci pletykák az akvizícióról, ám az üzlet bejelentését az Apple szempontjából értetlenség fogadta. A 3 milliárdos összeget több elemző is irreálisnak tartja. Ezt pedig azzal magyarázzák, hogy a Beats félmillió felhasználót szolgál ki, miközben a Spotify 4 millió regisztrálttal rendelkezik, az 5,2 milliárd dollár piaci kapitalizációjú Pandora pedig 250 millió aktív felhasználót ér el.

Más kérdés, hogy az Apple elképesztő vagyonon, közel 160 milliárd dolláron "ül", és a cégvezetés igyekszik ezt felhasználva tovább terjeszkedni. Abban egyébként sokan egyetértenek, hogy az Apple által forradalmasított zeneiparban az iPod és az azt tartalommal ellátó iTunes utáni időszakra is fel kell készülni. Jelenleg pedig úgy tűnik, hogy az időnként internetes rádióknak, tárhelyeknek és streamszolgáltatóknak is hívott cégek hasíthatnak ki komolyabb szeletet a piacból. Igaz vannak kétkedő elemzők, akik szerint ennek a zeneszolgáltatási formátumnak az üzleti modellje még sok kérdőjelet hordoz.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!