Az Országgyűlés fogyasztóvédelmi eseti bizottságának meghallgatására hívott áruházláncok éves forgalma meghaladja 2500 milliárd forintot, a magyarországi kiskereskedelmi forgalom több mint 40 százalékát bonyolítják le - mondta Alexa György, a testület elnöke. A Lidl és az Auchan kivételével nem jelent meg az ülésen, a Tesco, a CBA, a Penny Market, a Cora, a Coop és a Spar áruházak képviselői viszont tájékoztatták a bizottságot fogyasztóvédelmi tevékenységükről
Az áruházláncok különböző gyakorlatot alkalmaznak a fogyasztóvédelemben, van ahol még fogyasztóvédelmi hetet is tartanak, máshol központi ügyintézést alkalmaznak - állapította meg a Bizottság. Az elnök utalt arra, hogy több áruházlánc is csatlakozott a Kereskedelmi Etikai Kódexhez, azonban erről a fogyasztók keveset tudnak, ezért etikai ügyek nem igen fordulnak elő.
A bizottság elnöke elmondta, hogy az áruházláncok is éltek a kritika lehetőségével: arra panaszkodtak, hogy a fogyasztóvédelmi egységek eltérő gyakorlatot alkalmaznak az ország különböző részein. A jelenlévő áruházláncok ennek egységesítését szeretnék elérni, illetve azt kérték, hogy a hatóságok folyamatában vizsgálják a fogyasztóvédelmet egyedi esetek helyett.
Korábban a bizottság lezárta az állami fogyasztóvédelemmel foglalkozó hatóságok meghallgatását. Az áruházláncok után a parlamenti képviselők tájékozódnak a mobilszolgáltatók és a kábeltévé-társaságok fogyasztóvédelmi tevékenységéről is.