3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A versenyhivatal döntése alapján közel egymilliárdos bírságot kénytelenek fizetni a hazai kereskedelmi bankok, mivel 1997 óta törvénysértő gyakorlatot folytattak. A hatóság leginkább az OTP-nek "csapott oda".

A magyarországi bankok 1997 óta törvénysértő gyakorlatot folytattak, ugyanis előre megállapodtak a kártyás fizetések után járó jutalék alapját képező díjban – állapította meg csütörtökön a Gazdasági versenyhivatal (GVH). A kartellezés miatt a pénzintézetek összesen  968 millió forintos bírságot kénytelenek fizetni, de a kártyakibocsátók sem úszták meg olcsóban.

Leginkább az OTP bűnhődhet


A legnagyobb büntetésben az OTP részesült: hazánk legnagyobb kereskedelmi bankjának 281 millió forintos bírságot kell fizetnie, amiért részt vett a kartellben. A Budapest Bank 188 milliót, míg a Kereskedelmi és Hitelbank 127 milliót kell, hogy kicsengessen.

100 millió feletti büntetést kapott még az Erste, míg az ING 90, az MKB pedig 84 milliós büntetésben részesül.

Azt a GVH is elismerte, hogy nem csak a pénzintézetek a hibásak: a két kártyakibocsátónak, a Visának és a MasterCardnak mindegyike 477 milliós büntetést kell állnia. Ezzel együtt a kartellben résztvevők közel kétmilliárd forintos bírságot fizetnek be.

A kártyatársaságok azért kaptak büntetést, mert lehetővé tették, hogy a bankok versenykorlátozó megállapodást kössenek.

12 éve csinálták

A példátlanul súlyos büntetést az indokolta, hogy a kartell szokatlanul hosszú ideig, 12 évig állt fenn. Azok a bankok részesültek a büntetésből, melyek 1996-ban először szerződtek a Visával és a MasterCarddal. A jogsértő gyakorlat tehát 1997 óta állt fenn.

A Versenyhivatal kifogása szerint a bankok még 1996-ban megállapodtak a kártyás fizetések után járó úgynevezett interchange-díjban, melyet a kereskedő fizet a pénzintézetnek minden egyes kártyás tranzakció után.

2008. június 30-án a bankok végül felmondták a megállapodást, azóta egyre jobban működik a piac. Vélhetően az alacsonyabb díjaknak is köszönhető, hogy egyre többen hajlandók kártyával fizetni.

Az MNB és a PSZÁF és a GVH is tudott a bankok egymás közötti megállapodásáról. Arra nézve nem végeztek vizsgálatot, hogy a kartell mennyi kárt okozott, ezt amúgy is nehéz meghatározni, hangzott el a mai sajtótájékoztatón.

Tóth Tihamér, a versenytanács tagja hozzátette: a GVH-nak nem feladata, hogy megállapítsa a helyes árat. Több bejelentés is érkezett a GVH-hoz, 2007-ben kezdtek vizsgálódni. Enyhítő körülmény volt, hogy a bankok együttműködtek a hatósággal, dokumentumokat szolgáltattak be. A két kártyatársaság viszont nem működött együtt, talán ennek volt köszönhető, hogy ők kapták a legmagasab büntetést. 

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!