2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az EU bizottsága jogi úton készül megtámadni Magyarországnak az úgynevezett aranyrészvénnyel kapcsolatos gyakorlatát, mely részvény különleges jogot biztosít az államnak az általa privatizált vállalatokban.

Brüsszel szerint az aranyrészvények magyar szabályozási gyakorlata ellentétes azzal az uniós elvvel, amely a szabad tőkemozgást mondja ki a tagállamokban. Emiatt tavaly júniusban az EU már figyelmeztetést küldött a magyar kormányzatnak, amely - a Reuters hírügynökség szerint összesen 31 privatizált vállalatban tartja fenn az arany részvény intézményét.

Jónéhány cégből kivonul az állam

Az EU szóvivője pénteken közölte, hogy a bizottság most arra készül, hogy az Európai Bírósághoz forduljon az ügyben. A Reuters megjegyzi: a lépés figyelmeztetésnek tekinthető azon fejlemények hátterében, hogy a magyar kormány minden eszközzel szeretné megakadályozni a Mol olajtársaságot célzó ellenséges felvásárlási próbálkozást.

Az Európai Bizottság egyébként szerdán jelentette be, hogy jogi eljárást indított Románia ellen a - már részben privatizált - Petrom olajtársaságban fenntartott állami aranyrészvény miatt, amely különleges szavazati jogokat biztosít tulajdonosának, alkalmas arra, hogy Drewes szóvivő szavaival szólva "elrettentse a beruházókat".

Az EU szóvivője szerint az eljárás az ügyben egy a bukaresti kormánynak küldött figyelmeztető levéllel vette kezdetét, az ilyen eljárások szokásos első lépéseként. A jelentések emlékeztetnek, hogy a Petrom Románia vezető olajtársasága, melynek többségi tulajdonosa már az osztrák OMV olajipari konszern. Az EU eljárása a Petrom privatizációs megállapodásának módosításával járhat.

Az arany részvények elleni kifogását egyébként Brüsszel a nap során Lengyelország és Portugália felé is megtette.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!