3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az év első két hónapjában folytatódott a dezinfláció, s mindössze 0,3 százalékos fogyasztói árdrágulást regisztráltak. Az mfor.hu Heti Diagram sorozatában ezúttal Petschnig Mária Zita, a Pénzügykutató Rt. munkatársának az elemzését közli.

Az év első két hónapjában folytatódott a dezinfláció: január-februárban a fogyasztói árszínvonal 2,6 százalékkal emelkedett, míg egy évvel korábban 3,7 százalékkal. Az alap(mag)infláció tekintetében ennél is nagyobb az árindex esése: a tavalyi 3,5 százalékkal szemben idén csupán 0,6 százalékos drágulás jelentkezett.

A februári inflációt - akárcsak a januárit és a múlt évit - alapvetően a maginfláción kívüli idényáras élelmiszerek, üzemanyagok és a háztartási energia drágulása hajtotta. Az alap és a teljes fogyasztói kör inflációs ütemkülönbségének elnyílása 2005-ben a fejlett országokban is megfigyelhető volt, az olajár-emelkedés és az annak általános árnyomását tompító globális verseny együttes hatásaként.

A januári és februári inflációs adatok 0,2-0,3 százalékponttal meghaladták a Reuters által megkérdezett elemzői körben prognosztizált átlagot. A várakozásoknál magasabb árindex kialakulásában meghatározó szerepet játszhatott az élelmiszerek rövid indexének (hó/előző hó) az átlagos áremelkedést többszörösen meghaladó értéke. Ezen árufőcsoport árváltozásának előrejelzésénél a legnagyobb a bizonytalansági tényező.

Mi befolyásolta az áremelkedést?

Az idei fogyasztói áremelkedést alapvetően befolyásolta a felső áfakulcs 5 százalékpontos csökkentése, amely az áruk és szolgáltatások 54 százalékát érintette. A személygépkocsiknál és az élvezeti cikkeknél azonban az áfakiesést más közvetett adók emeléséből pótolták. Ha az áfacsökkenést mindenütt maradéktalanul érvényesítették volna, akkor 1,9 százalékos deflációnak kellett volna előállnia - minden más tényezőtől eltekintve.

Ám praktikusan nem lehet "minden más tényezőtől" eltekinteni, így különösen nem a gyengülő árfolyamtól, az energia- és üzemanyagárak nyomásától, a várható fogyasztói kereslet élénkülésétől, illetve a piaci verseny áru- és szolgáltatáscsoportonként különböző intenzitású árszabályozó szerepétől.

Befolyásolta az áfa-hatás idei kifejeződését, hogy az üzemanyagoknál már a múlt év októberétől érvényesítették az 5 százalékpontos csökkentést, illetve hogy számos piaci szereplő az előrehozott áfakulcs-mérsékléssel igyekezett piacbővülésre szert tenni a múlt év utolsó hónapjaiban.

Kisebb mértékű drágulás

Míg 2006 első két hónapjában - az előző évről áthúzódó árhatásoktól eltekintve - mindössze 0,3 százalékos drágulás mutatkozott, addig egy évvel ezelőtt 2,3 százalék. Az áruk árszintje nem változott, a szolgáltatásoké - ahol a leggyengébb a verseny áremelést korlátozó ereje - 1,1 százalékkal nőtt.

Az esztendő átlagában az MNB februári jelentése szerint 1,3 százalékos fogyasztói inflációt vár, a Reuters által megkérdezett elemzők februári prognózisának átlaga 2 százalék volt.

Petschnig Mária Zita

Pénzügykutató Rt.

Kapcsolódó anyagok:
A dráguló energiavásárlás hatott a hazai importra Hazai gazdasági növekedés: lassuló ütem, javuló szerkezet Már érződik az energiaárak emelkedésének hatása Magyar munkanélküliség növekedése: természetes vagy drámai? Idén sem nyaral a magyar családok többsége

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!