3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A javuló gazdaság és a milliárd dolláros állami gyógyszerár-támogatások a leggyorsabban fejlődő gyógyszerpiaccá tették Oroszországot tavaly, és a növekedés töretlenül folytatódik az idén is. Az orosz gyógyszerpiac 35 százalékkal 9 milliárd dollárra bővült, a moszkvai DSM gyógyszerkutató és -fejlesztő cég számítása szerint.

Az európai piacvezető Sanofi-Aventis oroszországi gyógyszereladásainak a 25 százalékát már a "DLO", vagyis az orosz kormány tavaly indított támogatási programja finanszírozza, és hasonlóan jól jár a többi nyugati exportőr is. Az 1,4 milliárd dolláros induló költségvetésnek eddig a 85 százaléka külföldi, azaz importgyógyszerekre jutott, de ezt az arányt csökkenteni akarják, ami az orosz gyógyszergyárakba való befektetésre fogja ösztönözni a nyugati cégeket.

Jellemző az országra a lakosság elöregedése. Ezt is beszámítva a DSM kutatócégnél úgy becsülik, hogy 2010-re az orosz gyógyszerpiac már 15,5 milliárd dolláros lesz. A tavalyi és a tavalyelőtti 35 százalékos piacbővülés is messze meghaladta - jóllehet kisebb alaphoz képest - az amerikait, a nyugat-európait vagy akár a kínait, ahol 4 százalékkal, 2-9 százalékkal, illetve 28 százalékkal nőtt a gyógyszer-értékesítés ezalatt.

A már jelenlévő vállalatokról

A svájci Novartis a "legérdekesebb" piacok között tartja számon Orszországot, habár az ottani beruházási tervekkel még óvatos, egyelőre elégedett az export fejlődésével. Nem úgy a keletre jobban figyelő németek: a német Stada Arzneimittel AG már 2004-ben megvette 80 millió euróért az egyik vezető orosz gyógyszergyárat, a Nizpharmot, mely az első félévben 36,26 millió eurónak megfelelő bevételt ért el, 51 százalékkal többet a tavalyi első félévinél. Habár felvásárlási roham még nincs, mások is jelentkeznek: a brit Alliance Boots Plc gyógyszertárhálózat februárban 20 millió fontért megszerezte az ötödik legnagyobb orosz gyógyszertárcsoportot, az Apteka Holdingot. Saját közvetlen gyártóbázisa azonban egyelőre csak a magyar Richter Gedeonnak és a szlovén Krkának van Oroszországban.

A Richter az első félévben 119,4 millió dollár forgalmat ért el Oroszországban, 28,4 százalékkal többet az egy évvel azelőttinél. Az EU-országokban (Magyarországot leszámítva) 88,2 millió dollár, az Egyesült Államokban 38,8 millió dollár bevételt szerzett, 18,9 százalékkal, illetve 12,8 százalékkal többet a tavalyi első félévinél.

Rövidesen megjelenik az országban az Egis is: 51 százalékos tulajdonosával, a francia Servier-vel együtt saját gyógyszerüzemet építenek Moszkva mellett 45 millió dolláros beruházással, és ott az orosz piacon már bevezetett termékeik egy részét fogják gyártani. A Servier csoport tavaly 58 százalékkal növelte exportját Oroszországba. Az első félévben az Egis kivitele 43,63 millió dollár volt Oroszországba, 29 százalékkal több az egy évvel korábbinál, miközben a nyugati gyógyszerexportja 51 százalékkal 4,135 millió dollárra csökkent.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!