4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány által az utóbbi időszakban gyakran hangoztatott keleti nyitás egy területen már mindenképpen sikeres volt, ez pedig az idegenforgalom. Miközben ugyanis tavaly az egy évvel korábbinál kevesebb német vendég érkezett, az oroszok szobafoglalása 25 százalékkal megugrott.

Az orosz és izraeli turisták szerettek minket

Jelentősen változtak a tavalyi évben a viszonyok a hazai idegenforgalomban, legalábbis ami a külföldivendég-éjszakák arányát illeti. A korábban jelentős küldőnek számító német és osztrák vendégek esetében ugyanis csökkent a szállodákban eltöltött éjszakák száma, miközben az orosz turisták szobafoglalásai kiugró mértékben nőttek mind az év végén, mind 2013 egészében, derült ki a KSH ma közzétett adataiból. A 25 százalékos megugrásnak köszönhetően a német vendégek után így immár az oroszok a második legtöbb szállodai éjszakát nálunk elöltő nemzet. Az Egyesült Királyságból érkező vendégek száma 10 százalékkal nőtt, így ők lettek tavaly a harmadik legtöbb szállodai éjszakát igénybe vevő ország.

Ami a több százezer vendégéjszakát Magyarországon töltő országok esetében a legnagyobb százalékos növekedést illeti, azt mégsem az orosz turisták érték el, hanem Izrael. Igaz csak néhány százalékponttal múlták felül az oroszokat, de a 27 százalék feletti bővülés ezen desztináció esetén igen figyelemre méltó.

A nagyjából 5-5 százalékkal visszaeső német és osztrák vendégéjszakák mellett látványosan csökkent a spanyolországi turisták száma is. A KSH által készített kimutatásban szereplő országok közül Spanyolország esetén mérték éves szinten a legnagyobb csökkenést, a 2012 bázison mérve 15 százalékkal esett vissza az ibériai vendégek száma.


A belföldi vendégek aktivizálódtak az év végén

Bár a kiskereskedelmi forgalomban csak minimálisan mutatkozott decemberben a lakosság rendelkezésére álló magasabb jövedelem, az idegenforgalomban valamennyi lecsapódott ebből. 2013 decemberében ugyanis a belföldivendég-éjszakák száma 8,9 százalékkal emelkedett, míg a külföldivendég-éjszakák száma stagnált (0,6 százalékkal nőtt) a bázisszinthez viszonyítva. Decemberben a külföldi vendégek 647 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A havi adatokat elemezve kiderül, hogy a jelentősebb küldő országokból érkezők vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból, az Ausztriából és az Egyesült Királyságból érkezők forgalma csökkent (3,7; 3,9 és 10 százalékkal), addig az olasz, az orosz és a cseh vendégek által eltöltött éjszakák száma emelkedett (2,4; 20 és 9,8 százalékkal).

A belföldi vendégek 658 ezer vendégéjszakát töltöttek decemberben a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6,6, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 8,9 százalékkal bővült az egy évvel ezelőttihez hasonlítva. A belföldi vendég-forgalom - a nyugat-dunántúli turisztikai régió kivételével - az összes régióban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 80 százalékát fogadó szállodáiban a vendégéjszakák számában 7,7 százalékos növekedés mutatkozott az előző év decemberéhez képest.

A SZÉP-Kártya is segített

A belföldi forgalom felfutásában az is szerepet játszhatott, hogy többen ekkor használhatták fel a béren kívüli juttatásukat. A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján ugyanis decemberben 1547 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év utolsó hónapjában 1,1 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a 2012 decemberben beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, ez 11 százalékos növekedést jelentett.

A szállodák számára a SZÉP-kártyás költések növekedése mellett a forint gyengülése hozhatott plusz bevételeket, mivel a vendégek egy része devizában egyenlíti ki a szolgáltatások árát. A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele ugyanis 8,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Összesen 21 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 11 milliárd forint volt. A vendéglátásból 5,6 milliárd forint folyt be, 203 millióval több, mint 2012 decemberben. A forint/euró havi átlagárfolyama 301 forint volt, 16 forinttal gyengébb a 2012 decemberinél.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!