Az orosz és izraeli turisták szerettek minket
Jelentősen változtak a tavalyi évben a viszonyok a hazai idegenforgalomban, legalábbis ami a külföldivendég-éjszakák arányát illeti. A korábban jelentős küldőnek számító német és osztrák vendégek esetében ugyanis csökkent a szállodákban eltöltött éjszakák száma, miközben az orosz turisták szobafoglalásai kiugró mértékben nőttek mind az év végén, mind 2013 egészében, derült ki a KSH ma közzétett adataiból. A 25 százalékos megugrásnak köszönhetően a német vendégek után így immár az oroszok a második legtöbb szállodai éjszakát nálunk elöltő nemzet. Az Egyesült Királyságból érkező vendégek száma 10 százalékkal nőtt, így ők lettek tavaly a harmadik legtöbb szállodai éjszakát igénybe vevő ország.
Ami a több százezer vendégéjszakát Magyarországon töltő országok esetében a legnagyobb százalékos növekedést illeti, azt mégsem az orosz turisták érték el, hanem Izrael. Igaz csak néhány százalékponttal múlták felül az oroszokat, de a 27 százalék feletti bővülés ezen desztináció esetén igen figyelemre méltó.
A nagyjából 5-5 százalékkal visszaeső német és osztrák vendégéjszakák mellett látványosan csökkent a spanyolországi turisták száma is. A KSH által készített kimutatásban szereplő országok közül Spanyolország esetén mérték éves szinten a legnagyobb csökkenést, a 2012 bázison mérve 15 százalékkal esett vissza az ibériai vendégek száma.
A belföldi vendégek aktivizálódtak az év végén
Bár a kiskereskedelmi forgalomban csak minimálisan mutatkozott decemberben a lakosság rendelkezésére álló magasabb jövedelem, az idegenforgalomban valamennyi lecsapódott ebből. 2013 decemberében ugyanis a belföldivendég-éjszakák száma 8,9 százalékkal emelkedett, míg a külföldivendég-éjszakák száma stagnált (0,6 százalékkal nőtt) a bázisszinthez viszonyítva. Decemberben a külföldi vendégek 647 ezer vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A havi adatokat elemezve kiderül, hogy a jelentősebb küldő országokból érkezők vendégforgalma változóan alakult. Míg a Németországból, az Ausztriából és az Egyesült Királyságból érkezők forgalma csökkent (3,7; 3,9 és 10 százalékkal), addig az olasz, az orosz és a cseh vendégek által eltöltött éjszakák száma emelkedett (2,4; 20 és 9,8 százalékkal).
A belföldi vendégek 658 ezer vendégéjszakát töltöttek decemberben a kereskedelmi szálláshelyeken, számuk 6,6, az általuk eltöltött vendégéjszakák száma pedig 8,9 százalékkal bővült az egy évvel ezelőttihez hasonlítva. A belföldi vendég-forgalom - a nyugat-dunántúli turisztikai régió kivételével - az összes régióban nőtt. A kereskedelmi szálláshelyek belföldivendég-forgalmának 80 százalékát fogadó szállodáiban a vendégéjszakák számában 7,7 százalékos növekedés mutatkozott az előző év decemberéhez képest.
A SZÉP-Kártya is segített
A belföldi forgalom felfutásában az is szerepet játszhatott, hogy többen ekkor használhatták fel a béren kívüli juttatásukat. A működő kereskedelmi szálláshelyek jelentése alapján ugyanis decemberben 1547 egység fogadott el Széchenyi Pihenőkártyát. A belföldi vendégek az év utolsó hónapjában 1,1 milliárd forint értékben fizettek ezzel a fizetőeszközzel a szálláshelyeken. Összehasonlítva a 2012 decemberben beváltott üdülési csekk, valamint a SZÉP-kártya együttes forgalmával, ez 11 százalékos növekedést jelentett.
A szállodák számára a SZÉP-kártyás költések növekedése mellett a forint gyengülése hozhatott plusz bevételeket, mivel a vendégek egy része devizában egyenlíti ki a szolgáltatások árát. A kereskedelmi szálláshelyek összes folyó áron számított árbevétele ugyanis 8,8 százalékkal magasabb volt, mint az előző év azonos időszakában. Összesen 21 milliárd forint bruttó árbevételt értek el, ezen belül a szállásdíjbevétel 11 milliárd forint volt. A vendéglátásból 5,6 milliárd forint folyt be, 203 millióval több, mint 2012 decemberben. A forint/euró havi átlagárfolyama 301 forint volt, 16 forinttal gyengébb a 2012 decemberinél.
mfor.hu