3p

2014 június 19-én új királyt iktatnak be Spanyolországban. János Károly lemondása után fia, VI. Fülöp veszi át a trónt.

A mesterlövészek már előző nap kinézték helyüket a tetőkön. 14 ezer biztonsági embert helyeztek ki a Kongresszus és a Királyi Palota közötti útra. Figyelik az online felületeket, közösségi oldalakat, királyi honlapot. Az érdeklődés hatalmas, rengeteg nézőt várnak Madridba. A királyi útvonalon a legdrágább erkély bérleti díja 6000 euróra rúgott. Mindenütt zászlók, címerek.

A királyváltással járó adminisztratív feladatokat, törvények elfogadását a kormány és a spanyol országgyűlés igyekezett minél hamarabb és minél gördülékenyebben elintézni. Mindazonáltal ez idő alatt is felvetődött, hogy kell-e és egyáltalán mennyibe kerül a monarchia Spanyolországnak? A hivatalos spanyol költségvetésben az idei évre 7,77 millió eurót szántak a királyi háznak, némileg kevesebbet mint tavaly. Az összeg évről évre csökken egy kicsit, 2011-ben még 8,43 millió volt, ebben az évben hozták először nyilvánosságra ezt hivatalosan 1979 óta. A fenti összegeket tekintve a spanyol királyi fizetés 5-7-szer alacsonyabb, mint más európai királyoké. Ha ezt a summát a spanyol GDP-re, vagy lakosságra vetítjük, még akkor is alatta marad az angol, vagy holland számoknak.

Két dolog azonban árnyalja ezt a képet. Az egyik az, hogy a hivatalos költségvetési juttatásoknál jóval több jut a királyi család és ellátásuk fenntartására más utakon. A különböző minisztériumok és állami szervek is sok pénzt fordítanak királyi célokra, például útiköltségek, hivatalos fogadások, audienciák, államelnöki látogatások, díszvacsorák, járművek formájában. Pénzbe kerülnek a paloták, biztonsági őrök, autók, lovak, sofőrök és a Királyi Őrség 1500 katonája is. Mindezek alapján egyes becslések szerint 2013-ban mintegy 50 millió euróba került Spanyolországnak a királyi ház.

Hogy ez sok, vagy kevés, arról lehet vitatkozni: egy kis köztársaság ennek tízszeresébe is kerülhet az adófizetőknek, ha pl. átköltözteti a kormányát, köztársasági elnököt, minisztériumokat, stadionokat, múzeumi negyedet épít, stb…. A másik szempont a transzparencia. Az angol királyi ház honlapjáról 130 oldalon kiderül még például az is, hogy mennyibe kerül az áram, víz, telefon, kertészet, sőt a gyertyatartók tisztítása. A spanyol esetben alig tudunk meg részleteket a pár oldalnyi információból. Fülöp királynak akad majd e téren is tennivalója, ha javítani szeretne a királyi ház arculatán.

Fülöp hercegként mindezidáig botrányoktól mentes maradt, pozitív kép alakult ki róla a spanyolok körében. Fülöp élesen elhatárolódott a sógora körüli pénzügyi üzelmektől és megszakította vele a kapcsolatot. A leendő királyné, Letizia Ortiz a középosztályból jött, egyikük sem él fényűző életmódot. Fülöp Kanadában tanult, majd három év katonai kiképzést kapott Spanyolországban. Azóta is kedvenc hobbija a vitorlázás és repülés. Madridban, majd Washingtonban fejezte be felsőfokú tanulmányait. Itt a Georgetown egyetemen töltötte élete eddig legszabadabb és legboldogabb éveit, nemzetközi közösségben. Több nyelven beszél (katalánul is tanult), munkájában lelkiismeretes, hisz az etikai értékekben, szolidaritásban. Véleménye szerint a királynak "az év minden napján, minden órában az országát kell szolgálnia." Úgy legyen!

Éltető Andrea

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!