3p

Hazánkban a munkaerőköltség csaknem hatoda az uniós átlagnak, Bulgáriában és Romániában pedig még fele ennyi sem. A jelölt országokban mégis 8-10 órával dolgoznak többet havonta, teszik mindezt az uniós átlagbér töredékéért.

A jövedelmek várható alakulását tekintve Portugália szolgálhat összehasonlítási alapul. A hazánkhoz hasonló bérhelyzetből induló ország ugyan már tizenhat éve tagja EU-tag, a bruttó keresetek azonban még mindig csak az uniós átlag kétharmadát teszik ki. Bár a csatlakozó országokban a bérek nagyságrendekkel múlják alul az uniós átlagot, a munkavállalóknak mégis 8-10 órával kell többet dolgozniuk nyugati kollégáiknál havonta - áll a KSH elemzésében. Az EU-ban Franciaországban, Németországban, Finnországban dolgoznak az átlagosnál kevesebbet.

Lényegesen több hasonlóságot állapíthatunk meg a EU és a csatlakozók között, ha a munkaerőköltséget nemzetgazdasági ágak szerinti lebontásban vizsgáljuk. Mindenhol a pénzügyi tevékenység ágában a legdrágább a munkaerő, ezt pedig a villamosenergia-, a gáz-, a hő- és a vízellátás, valamint a bányászat követi. Magyarországon a sereghajtók között található a feldolgozóipar, ami viszont a negyedik helyet foglalja el az Európai Unióban.

Emellett a jelölt országok mellett a tagállamok egyrészénél (Dánia, Németország, Hollandia, Ausztria stb.) is megfigyelhető az a tendencia, miszerint a szolgáltatásban alkalmazott munkaerő költsége 10-20 százalékkal magasabb, mint az ipari szektorban dolgozóké. A tagállamok másik felében viszont az ipari szektor alkalmazottaira kell többet költenie a munkáltatónak, áll a KSH elemzésében.

Magyarország, Svédország: a tb duzzasztja a munkaerőköltséget

Több szakember is utal arra, hogy a teljes munkaerőköltségnek csak egyik összetevője a jövedelem, emellett a szociális és egyéb költségekkel is számolni kell a munkáltatónak. Az ennek szerkezetében előforduló eltérések a nemzeti szociális rendszer finanszírozási hagyományait is visszatükrözik, így például árulkodnak arról is, mekkora az adott országban kötelező társadalombiztosítási hozzájárulás mértéke.

Míg Dániában és Írországban munkaerőköltség túlnyomó részét a munkajövedelem teszi ki (89,3, illetve 86,1 százalék), az erős szociális hálójáról ismert Svédországban viszont csupán 66,5 százalék ez az arány. Magyarország ilyen szempontból Stockholmra hasonlít: nálunk a munkaerőköltségnek csupán kétharmadát (67 százalék) teszi ki a munkavállalónak adott bruttó bér, és mintegy egyharmada megy el szociális és egyéb költségekre.

(Menedzsment Fórum)

Kapcsolódó anyagok
Az Uniós bér töredékét keressük
Bérfelzárkózás az Unióhoz: csak a gazdasági növekedéssel együtt
Drága magyar, olcsó szlovák munkaerő

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!