Az MLBKT tájékoztatása szerint az októberi index emelkedése a feldolgozóipar gyorsuló ütemű növekedését jelzi. Az októberi fellendülés nagyobb ütemű, mint a tavalyi 54,3 százalék, és meghaladja az előző három év azonos hónapjaiban mért értékek 51,8 százalékos átlagát is.
Az eltelt két őszi hónap átlagos növekedése nagyobb fejlődést mutat a tavalyinál és az előző három év azonos időszakainak átlagánál. Ha a feldolgozóipari növekedés a következő két hónapban továbbra is gyorsuló fellendülést mutat, a negyedik negyedév átlaga meghaladhatja a tavalyit. Mindezek kedvező előjelek lehetnek a feldolgozóipar negyedik negyedéves és éves átlagos teljesítményét tekintve - olvasható a közleményben.
A felmérés részindexei közül figyelemre méltó, hogy bár az új megrendelések növekedési üteme lassult az előző hónaphoz viszonyítva, a beszerzési mennyiség gyorsuló ütemű növekedése folytatódott. Ezek mellett a termelési mennyiség növekedése változatlan maradt, ami elmarad a tavalyi év azonos hónapjától.
Az új megrendelések indexe októberben 57,4 százalék volt, a termelésé 54,5 százalékot, a beszerzési index pedig 57,5 százalékot tett ki.
Az MLBKT közleménye szerint tovább csökkent a beszerzési árak index értéke, októberben 59,4 százalék volt, ami 1,7 százalékponttal kisebb, mint egy hónappal korábban. A szállítási átfutási idő index 49,7 százalék volt októberben, míg egy hónappal korábban 48,9 százalékot tett ki. Ez a kiszállítások kisebb ütemű lassulását mutatja.
A közlemény szerint a külpiaci mutatók kedvezőtlenül alakultak a legutolsó hónapban. Az import index 56,4 százalékos értéke 0,2 százalékponttal nőtt, míg az export index 7,1 százalékponttal csökkent egy hónap alatt, és 51,7 százalékot tett ki. A közlemény szerint kedvezőtlen külpiaci tendencia jellemzi a feldolgozóipart októberben.
A szeptemberit meghaladó ütemben nőtt a foglalkoztatás a feldolgozóiparban. A foglalkoztatási index értéke 54,2 százalék volt októberben, 1,1 százalékponttal nőtt egy hónap alatt.