A Legfelsőbb Bíróság arra hivatkozva érvénytelenítette a választottbírósági határozatot korábban helyben hagyó Fővárosi Bíróság ítéletét, hogy a választottbíróság összetétele nem felelt meg a vonatkozó törvényi rendelkezéseknek.
Az idén szeptember óta felszámolás már alatt álló BVM és a Global Center egy telekjogi tisztázatlanság miatt került egymással több mint 10 éve jogvitába. A Global Center Kft. építkezni szeretett egy Budafoki úti, 17 hektáros területen, amely közös tulajdonú volt a BVM Épelem Kft.-vel. A telekmegosztási nézeteltérések miatt azonban a Global Center nem tudta megvalósítani ingatlanfejlesztési terveit, és ezért a BVM-et okolta.
Az ügy először a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működő választott bíróságra, majd a Fővárosi Bíróságra került. A Fővárosi Bíróság úgy döntött, jogos a Globál Center követelése, a BVM azonban az ítélet érvénytelenítését kérte a LB-tól.
A Legfelsőbb Bíróság a felülvizsgálati eljárásban úgy ítélte meg, hogy a választottbírósági tanács két bírája és a Global Center jogi képviselője, Czugler Péter között hosszabb ideje fennálló munkakapcsolat - vagyis hogy egy tanszéken oktatnak - olyan tény, amelyről a választottbíráskodásról szóló törvény rendelkezése alapján a választottbíráknak a feleket tájékoztatniuk kellett volna. Az LB ennek hiányára alapozva döntött a Fővárosi Bíróság korábbi határozatának hatályon kívül helyezéséről, valamint teljes egészében érvénytelenítette a választottbíróság ítéletét, amelyben a Global Centernek kártérítésként megítélt 4,9 milliárd forintot és kamatait.
A BVM jogi képviselője a tárgyalás után azt mondta: a BVM ezzel megmenekült a felszámolástól, és nem kell kifizetnie a kártérítést. Pál Attila, a cég felszámolóbiztosa egyelőre nem nyilatkozott arról, hogy a kedden kihirdetett határozat hogyan érinti a már elkezdődött felszámolást, szerdára ígért tájékoztatást.
A BVM 2010 januárjában kapta kézhez a végrehajtási felhívást, eszerint a cégnek összesen 8,6 milliárd forintot kellett volna kifizetnie. Ebből 8 milliárd forint a kártérítés: csaknem 5 milliárd forintnyi tőketartozás és annak 3 milliárd forintnyi kamat. További mintegy 600 millió forintot pedig a végrehajtási költségek tesznek ki.
A helyzetet árnyalja, hogy az alperes Global Center Kft. a követelésből a tőketartozást időközben a perben részt nem vevő, ugyancsak az Ablon csoporthoz tartozó Bright Site Kft.-re hagyta, ezt bejelentették a végrehajtási eljárásban a vagyonfelügyelőnek is. A múlt héten tartott legfelsőbb bírósági tárgyaláson ugyanakkor vita alakult ki arra vonatkozóan, hogy a Bright Site Kft. a Global Center jogutódjának tekinthető-e. A Fővárosi Bíróság ugyanis korábban elutasította a jogutódlás megállapítása iránti kérelmet, a Global Center azonban fellebbezett.
Czugler Péter, a Global Center jogi képviselője kedden azt mondta: állásfoglalást kérnek a LB-tól arra vonatkozóan, hogy a kedden kihirdetett határozat melyik cégre hat ki, mert a Global Centernek nincs meg a kártérítési követelése, azt időközben a Bright Site Kft.-re hagyta. Utóbbi cég azonban nem lépett be önként a perbe, ez azt jelenti, hogy a perben hozott ítélet a Bright Site-ra nem vonatkozik. Czugler Péter szerint az ítélet csak a Global Centerre, így csak a perköltségre és az elutasított kereseti kérelmekre hat ki.
mfor.hu