Ma közölte januári részletes ipari adatait a KSH, amelynek fő számai megegyeznek a múlt héten publikált előzetes adatokkal. Vagyis éves szinten az ipari termelés nyers és kiigazított adatai is 1,4-1,4 százalékkal maradtak el a 2012 januáritól. Tavaly decemberhez képest ugyanakkor végre minimális fordulatról lehet beszélni, hiszen 3 egymást követő csökkenő havi teljesítmény után a szezonálisan és munkanaptényezővel kiigazított index 2,9 százalékos bővülést mutat.
Nem igazán jó hír azonban, hogy a KSH által külön figyelt feldolgozóipari ágazatokban az összes új rendelés értéke 3,2 százalékkal esett vissza, ezen belül az exportrendeléseké 4,4 –gyel. Ugyanakkor a belföldi rendelések volumene 7,8 százalékkal nőtt, a teljes rendelésállomány pedig 37,8 százalékkal magasabb a tavalyinál egy novemberi, nagyobb megrendelésnek köszönhetően.
A magyar GDP 22,8 százalékát adó ipar széttagoltságát mutatják az ágazati és a regionálisa adatok is. A feldolgozóipar (amely az ipar 85 százalékát adja) 13 alága közül mindössze ötben figyelhető meg emelkedés. Az autóipari beruházások beindulásának köszönhetően a járműgyártás 16,8 százalékkal nőtt, miközben a második legnagyobb alág, a számítógép, elektronikai és optikai termékek gyártása 17,7 százalékkal zuhant.
A felfutó és hanyatló alágak természetesen a földrajzi felosztás menti bontást is alapvetően meghatározzák. A megyék toplistáját a tavaly tavasszal startolt és a legfrissebb hírek szerint tavasszal már a szombati műszakot is beindító kecskeméti Mercedes-gyárnak köszönhetően Bács-Kiskun vezeti 63,8 százalékos megugrással. Jól mutatja a kiugrás mértékét, hogy Komárom-Esztergom megye iparának "elég volt" 12 százalékkal bővülni ahhoz, hogy a második helyre befusson.
Velük szemben hatalmas, 20 százalék körüli visszaesést volt kénytelen elkönyvelni Somogy, Zala és Fejér megye ipara. Magyarország 7 régiója közül egyébként csak Dél-Alföld (+25,4 százalék) és Észak-Magyarország (+6,6) tudott nőni, az összes többiben csökkenést mért a KSH.
mfor.hu