5p

Ha a kelet-európai bankrendszer jövedelmezősége nem áll vissza a válság előtti szintre, akkor könnyen elindulhat egy bankeladási hullám - hangzott el a KPMG szerdai sajtóbeszélgetésén. A cég szakembere szerint hazánkban az MKB kivételével egyelőre nem látszik, hogy valamelyik pénzintézettől meg akarna szabadulni nyugat-európai tulajdonosa. Mfor.hu-tudósítás.

Komoly változások előtt áll a világ bankrendszere a válság tanulságainak hatására, ez pedig régiónkban is átrendeződést hozhat. Az egyik legfontosabb hatás az lehet, hogy a bankok megpróbálják majd emelni díjaikat, marzsaikat, másrészt pedig szinte biztos, hogy el fog tűnni néhány szereplő a piacról.

Indulhat a bankkereskedelem

A válság után az adósságok csökkentésére van szükség, hiszen Magyarországon a legjobban eladósodott réteg nettó jövedelmének 30-35 százalékát fordítja hiteltörlesztésre, ami már a legfelső határ - vélekedik Simonyi Tamás. A KPMG szakembere szerint amíg ez az adósságállomány nem csökken jelentősen, addig ezt a réteget nem fogják hitelezni a bankok biztonságosan. Ez pedig a bankrendszer jövedelmezőségét csökkenti.

"Európához hasonlóan a magyar bankrendszerben is szigorodik a szabályozás, növekednek a tőkekövetelmények, emiatt pedig a magyar bankok ugyanúgy próbálják majd emelni díjaikat, mint nyugat-európai társaik" - vázolta fel a kilátásokat Simonyi Tamás. A szakember emlékeztetett arra: a JP Morgan épp a közelmúltban közölt egy elemzést arról, hogy a banki díjaknak 33 százalékkal kellene emelkedni, hogy a banki jövedelmezőség helyreálljon egy átlagos tőzsdei megtérülési szintre.

A KPMG tanácsadója szerint ha a bankrendszer jövedelmezősége nem tér vissza a válság előtti szintre, akkor hamarosan elindulhat a bankokkal való üzletelés a régióban. "Az elmúlt hetekben már masszív bankkínálat figyelhető meg a piacon, szinte nem telik el úgy nap, hogy ne mondaná valaki, hogy eladó bankja van" - emelte ki a szakértő.

Simonyi Tamás szerint elsősorban azok akarhatnak megszabadulni egyes bankjaiktól, akik egy adott piacon nem értek el egy kritikus szintet, esetleg veszteségesek. Mostanra szinte mindegyik nyugat-európai és amerikai bank befejezte a birodalomépítést, mindenki optimalizálni akar. A növekvő kínálat miatt ugyanakkor egyre nehezebb lesz eladni a pénzintézeteket, sokan megszenvedhetnek majd gyengébb leányvállalataik eladásával - tette hozzá.

"Nem valószínű, hogy Magyarország hat-hét legnagyobb bankját - az MKB kivételével - el akarnák adni nyugat-európai tulajdonosaik" - emelte ki Simonyi. Az MKB-t az Európai Unió rendelkezéseinek értelmében 2013-ig kell eladnia német anyacégének. A KPMG szakembere szerint hasonló okok, illetve stratégiaváltás miatt előbb-utóbb nagyobb bankok eladása is terítékre kerülhet a régióban.

Nem a bankok okozták a válságot, csak segítettek benne

A KPMG tanácsadója szerint nem egy-két bank túlzott kockázatvállalása idézte elő a jelenlegi helyzetet, a Lehman Brothers bukása csak a jéghegy csúcsa volt. Az igazi ok a 2000-es évek második felében tapasztalt drámai eladósodás volt, mely főleg az angolszász világra volt jellemző. Ennek volt haszonélvezője a bankrendszer, mely kiemelkedő jövedelmezőségű üzletág volt.

Simonyi Tamás szerint az Európai Unió sokkal nagyobb bajban van, mint az Egyesült Államok, mivel hatalmas adósságtömeg nyomasztja. Az európai bankrendszer éppen ezért sérülékenyebb, mint a tengerentúli. A szakember szerint a lufit főleg a befektetési bankok és a brókerek fújták azzal, hogy a kilencvenes évek közepétől elkezdtek egyre nagyobb tőkeáttétellel dolgozni.

A KPMG szakértője szerint a történelmi tapasztalatok alapján egy válság után el kell telnie négy-öt évnek, hogy a növekedés magára találjon. Amíg a drámaira hízott adósságállomány nem épül le, addig ez a növekedés nem fog beindulni - tette hozzá. "A korábbi tapasztalatok szerint a magyar adósságrátának le kellene mennie 60 százalék alá, hogy azt mondhassuk, egyenesben vagyunk, és visszatérjen az üzleti bizalom" - vélekedik a szakértő.

Óriásira hízott bankok

Simonyi Tamás szerint a bankrendszer célja jelenleg a stabilitás és a biztonság, ennek érdekében profitabilitásukból engednek, elfogadják, hogy nem lehet a korábbihoz hasonló hatalmas nyereségeket zsebre tenni. Ez pedig globálisan akár a gyengébb szereplők eltűnését is hozhatja.

A KPMG tanácsadója szerint a következő években elkerülhetetlen, hogy Európa óriásira hízott bankjai összehúzódjanak. A szigorúbb szabályok arra kényszerítik a pénzintézeteket, hogy a tőkebevonás mellett csökkentsék hitelportfóliójukat, azonban a jelenlegi helyzetben elég nehéz visszaszerezniük a pénzt az ügyfeleiktől. Ennél könnyebb azonban likviditást szerezni a bankközi hitelezés visszafogásával.

Simonyi szerint a hatalmasra hízott bankok miatt Európai pénzintézetei mára áttekinthetetlenek a nemzeti felügyeletek számára, ezért előbb-utóbb ismét a felszínre kerülhet valamilyen uniós szuperfelügyelet ötlete.

Egy uniós kockázatfigyelő testület (ESRB) létrehozását már jóvá is hagyta az Európai Parlament – a szervezet ellenőrzi és értékeli majd a pénzügyi rendszer egészének stabilitását fenyegető kockázatokat. Emellett három, megerősített jogkörű európai hatóság felügyeli a pénzügyi tevékenység egyes területeit: a bankokat, a biztosítási és a pénzügyi piacokat..

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!