2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Két évvel hazánk uniós csatlakozása után az mfor.hu utánajárt a magyarországi munkaerőpiacot érintő legfontosabb tendenciáknak. Kérdésünk az volt, mi változott leginkább az EU bővítés óta, illetve mire számíthatnak a magyarok a tagországok munkaerőpiacainak további megnyitásával.

A kvalifikált munkaerő eséllyel pályázik külföldön

A londoni belügyminisztérium legfrissebb (azaz 2006. februári) adatai szerint 2004 májusa, vagyis a nyolc kelet-európai tagjelölt ország EU-taggá válása és 2005 decembere között összesen 345 ezer térségbeli állampolgár jegyeztette be nagy-britanniai munkavállalását. Csak a tavalyi utolsó negyedévben 50 ezer új kelet-európai munkavállalót vettek nyilvántartásba Nagy-Britanniában, de a tárca jelentése szerint a keletiek fontos és üres állásokat töltenek be és kedvező módon járulnak hozzá a brit gazdaság fejlődéséhez.

A munkavállalók között óriási többségben vannak a lengyelek, a legkevesebb munkavállalót küldő három ország - Szlovénia, Észtország és Magyarország - részaránya egyaránt 5 százalék alatti.

A kvalifikált munkaerő eséllyel pályázik külföldön

Az EU brüsszeli központjában nemrég egy olyan tanulmányt tettek közé, amely egyértelműen bizonyítja, hogy az új tagállamok munkavállalói senki elől nem veszik el az álláslehetőségeket a régi uniós országokban. A tanulmány ugyanakkor rámutatott, hogy a közép- és kelet-európaiak szabad munkavállalása elé gördített akadályok a feketemunka növekedésével, az álvállalkozások megjelenésével jártak az érintett országokban.

Ennek ellenére néhány tagország - köztük Németország és Ausztria is - úgy döntött: nem nyitja meg munkaerőpiacát az EU 8-ak, köztük a magyarok előtt. Ez azonban nem jelent teljes elszigeteltséget, mivel államközi egyezmények több ezres nagyságrendű kontingens rendszerben biztosítják a magyarok munkavállalását az érintett országokban.

Arra a kérdésre, hogy a magyarok milyen eséllyel indulnak az EU munkaerőpiacán, Kovács Géza azt válaszolta: a magasan kvalifikált és idegen nyelvet jól beszélő hazánkfiai minden szektorban jó eséllyel pályáznak, de a tapasztalatok szerint leginkább a fiatalokra jellemző a mobilitási hajlandóság.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!