3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az idei első félévben már 54 ezer esetben róttak ki bírságot a munkaügyi ellenőrök több mint 2,2 milliárd forint értékben, egyes munkáltatókat egymás után ötször ellenőriztek. A közeljövőben nyilvános feketelistákkal próbálják a sáros munkáltatókat jobb belátásra bírni. Az mfor.hu az Országos Munkabiztonsági és Munkaügyi Főfelügyelőség (OMMF) csütörtöki sajtótájékoztatóján járt.

Nyilvános feketelista készül. Táblázat a sáros ágazatokról!

Pozitívum viszont, hogy az előző évhez képest most kevesebb volt a munkahelyi baleset, sőt figyelemreméltó a súlyos és halálos balesetek számának 10 százalékos csökkenése. Az elnök szerint hatásos volt az az intézkedés is, miszerint állami megrendelésekre nem pályázhat olyan cég, ahol nem rendezettek a munkaügyi kapcsolatok. A törvények a súlyos jogsértőket öt évre kizárják a közbeszerzésből, és nem kaphatnak állami támogatást sem.

A nyilvánossággal is büntetnek

A hatóság a közeljövőben köteles lesz a jogsértést elkövető munkáltatók listáját nyilvánosságra hozni. Az új szankció eredményeképp bárki - akár visszamenőlegesen is - megnézheti az OMMF honlapján a "feketelistát". Papp István szerint akiket eddig nem riasztottak vissza a munkaügyi bírságok, azokat a nyilvánosság ereje talán vissza fogja tartani.

A büntetési tétel a gazdasági társaságoknál egymillió, míg a természetes személyeknél 500 ezer forint a közigazgatási törvény be nem tartása esetén (azaz ha nem jelentik be a dolgozót), idén azonban előfordultak már tízmilliós bírságok is. Legújabban a diákmunkák kerültek fókuszba az ellenőröknél, mert több súlyos baleset is történt nyári munkát vállaló alsó tagozatosokkal és középiskolásokkal. Mivel a vizsgálódás augusztus 31-ig tart, az elnök csat ezután ígért pontosabb adatokat.

A dolgozók érdekeit képviselő hat országos szakszervezet (az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Liga Szakszervezetek, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma) vezetői kiemelték, hogy a munkaügyi és munkabiztonsági ellenőrzés állami feladat, azt nem is akarják átvenni, csupán a tapasztalatokat osztják meg és az együttműködés lehetőségeit kutatják.

Ennek szellemében az OMMF-fel karöltve mostantól közösen szeretnének fellépni annak érdekében, hogy se a munkaadók, se a munkavállalók ne legyenek érdekeltek a feketén történő foglalkoztatásban. Az OMMF elnöke pedig azt ígérte, hogy egy hónapon belül megszületik a kezdeményezés írásos formája is, amelyhez bárki önként csatlakozhat.

Körte Ildikó

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!