2p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az orosz Jukosz olajtársaság amerikai vezére lemondott a hitelezők moszkvai gyűlése előtt, amely keddre halasztotta a döntést arról, hogy felkérjék-e a bíróságot a hatóságilag tönkretett cég csődjének kinyilvánítására.

Steven Theede cégvezér lemondó levelében "színjátéknak" nevezte a hitelezők gyűlését, feltételezve, hogy azon a Jukosz felszámolását fogják javasolni a bíróságnak, amely augusztus elsején dönt a csőd kinyilvánítása ügyében. Azt ajánlotta a cégvezetésnek, hogy terjessze a Jukosz-ügyet az Európai Emberjogi Bíróság elé. Elemzők szerint a vállalat tönkretételét a Kremlből ösztönözték, hogy leszámoljanak a politikai befolyásra törekvő egykori cégvezérrel, Mihail Hodorkovszkijjal és visszaállamosítsák olajvagyonát.

A távozó Theede úgy ítélte meg, hogy "minden lehetőséget kimerített a Jukosz értékének visszaszerzésére a Jugansknyeftyegaz kisajátítása után". Ezzel a Jukosz fő termelő egységére utalt, amelyet 2004. decemberben kényszerárverésre bocsátottak, a 30 milliárd dolláros adóhátralék egy részének behajtására.

Életképes lenne a Jukosz

A Jukosz és fő részvényese, a GML (Group Menatep Ltd.) nem küldött vezetőt a moszkvai gyűlésre, letartóztatástól tartva. Theede üzenetben kérte a hitelezőket a szanálási terv elfogadására, és felmondásának hatályba lépését a csődbírósági tárgyaláshoz időzítette. Az orosz cég ügyvédei Londonból hangsúlyozták, hogy a felszökő olajárak növelték a Jukosz értékét, amely fizetőképes. Tim Osborne, a GML egyik igazgatója 29,5 milliárd dollárra taksálta a Jukoszt.

A cégvezetés szerint a vállalat életképes, és ki tudja fizetni maradék adósságát 12,5 százaléknyi saját részvény, valamint a fő profiljához nem tartozó üzletrészek eladásával. A Jukosz fő hitelezője az orosz adóhatóság 13 milliárd dollár körüli követeléssel, utána a Rosneft következik 4 milliárd dollár körüli igénnyel. A GML 700 millió dollárra tart igényt a Jukosztól.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!