2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az orosz Jukosz olajtársaság amerikai vezére lemondott a hitelezők moszkvai gyűlése előtt, amely keddre halasztotta a döntést arról, hogy felkérjék-e a bíróságot a hatóságilag tönkretett cég csődjének kinyilvánítására.

Steven Theede cégvezér lemondó levelében "színjátéknak" nevezte a hitelezők gyűlését, feltételezve, hogy azon a Jukosz felszámolását fogják javasolni a bíróságnak, amely augusztus elsején dönt a csőd kinyilvánítása ügyében. Azt ajánlotta a cégvezetésnek, hogy terjessze a Jukosz-ügyet az Európai Emberjogi Bíróság elé. Elemzők szerint a vállalat tönkretételét a Kremlből ösztönözték, hogy leszámoljanak a politikai befolyásra törekvő egykori cégvezérrel, Mihail Hodorkovszkijjal és visszaállamosítsák olajvagyonát.

A távozó Theede úgy ítélte meg, hogy "minden lehetőséget kimerített a Jukosz értékének visszaszerzésére a Jugansknyeftyegaz kisajátítása után". Ezzel a Jukosz fő termelő egységére utalt, amelyet 2004. decemberben kényszerárverésre bocsátottak, a 30 milliárd dolláros adóhátralék egy részének behajtására.

Életképes lenne a Jukosz

A Jukosz és fő részvényese, a GML (Group Menatep Ltd.) nem küldött vezetőt a moszkvai gyűlésre, letartóztatástól tartva. Theede üzenetben kérte a hitelezőket a szanálási terv elfogadására, és felmondásának hatályba lépését a csődbírósági tárgyaláshoz időzítette. Az orosz cég ügyvédei Londonból hangsúlyozták, hogy a felszökő olajárak növelték a Jukosz értékét, amely fizetőképes. Tim Osborne, a GML egyik igazgatója 29,5 milliárd dollárra taksálta a Jukoszt.

A cégvezetés szerint a vállalat életképes, és ki tudja fizetni maradék adósságát 12,5 százaléknyi saját részvény, valamint a fő profiljához nem tartozó üzletrészek eladásával. A Jukosz fő hitelezője az orosz adóhatóság 13 milliárd dollár körüli követeléssel, utána a Rosneft következik 4 milliárd dollár körüli igénnyel. A GML 700 millió dollárra tart igényt a Jukosztól.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!